Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Expert: Recean ar face bine să rămână prim-ministru pentru continuitate în guvernare
    ACTUALITATE

    Expert: Recean ar face bine să rămână prim-ministru pentru continuitate în guvernare

    9 octombrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În cadrul emisiunii „Secretele Puterii”, expertul Iulian Groza de la IPRE a declarat că ar fi dezirabil ca Dorin Recean să rămână în funcția de prim-ministru al Republicii Moldova. 

    Groza consideră că Recean a demonstrat stabilitate și continuitate în guvernare, aspecte esențiale în contextul geopolitic actual.

    Pe de altă parte, analistul politic Anatol Țăranu apreciază rolul de „stabilizator” al lui Dorin Recean, dar se întreabă dacă acesta poate adopta și rolul de „constructor”, contribuind astfel la creșterea și dezvoltarea economică reală a țării. Țăranu subliniază că, în ciuda stabilității politice, Moldova se confruntă cu provocări economice semnificative, iar succesul viitorului guvern va depinde de capacitatea acestuia de a stimula dezvoltarea economică sustenabilă.

    Dorin Recean, economist de profesie, a fost numit prim-ministru în februarie 2023, după demisia neașteptată a Nataliei Gavrilița. Anterior, el a ocupat funcția de ministru al Afacerilor Interne și a fost consilier prezidențial pe probleme de securitate națională. Sub conducerea sa, guvernul a implementat măsuri pentru consolidarea securității naționale și promovarea integrării europene a Moldovei.

    În concluzie, în timp ce unii experți consideră că Dorin Recean ar trebui să rămână în funcția de prim-ministru pentru a asigura continuitatea guvernării, alții subliniază necesitatea unor reforme economice mai profunde pentru a stimula dezvoltarea economică a țării. Decizia finală privind viitorul premier va depinde de prioritățile politice și economice ale guvernului și ale cetățenilor Republicii Moldova.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVicepreședintele CEC: Mandatele PPDA rămân valabile — s-au semnalat doar încălcări, nu motive de anulare
    Next Article Israel și Hamas au convenit asupra unui armistițiu în Gaza

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Apeductul din satele Călugăr și Frumușica intră în faza de execuție: Proiectul, finanțat prin FNDRL

    9 octombrie 2025

    Ion Ceban acuză guvernarea că impune dublă taxare la salubrizare în Chișinău

    8 octombrie 2025

    Guvernul Moldovei: „Nu există motive de îngrijorare privind regimul fără vize”

    8 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Partidele câștigătoare din Cehia negociază formarea unei coaliții de guvern

    9 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ozerov reafirmă relațiile frățești între Moldova și Rusia în cadrul unei noi întrevederi cu Voronin

    9 octombrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri în curs: Macron, pregătit să anunțe noul premier francez în două zile

    9 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PDMM va fi restricționat temporar – decizie de măsuri asiguratorii după cererea Ministerului Justiției

    9 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova la Bruxelles: Bolea participă la Forumul Global Gateway pentru investiții strategice

    9 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.