Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: „Sunt împotriva oricăror activități de propagandă LGBT. Am solicitat interzicerea lor în Chișinău”
    SOCIAL

    Ion Ceban: „Sunt împotriva oricăror activități de propagandă LGBT. Am solicitat interzicerea lor în Chișinău”

    5 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a declarat că este împotriva oricărei forme de „propagandă LGBT”, în special în instituțiile de învățământ, și a solicitat măsuri oficiale pentru a interzice astfel de activități.

    „Am rugat să fie emis ordin de interzicere a activităților de propagandă în instituțiile educaționale, sub orice formă”, a declarat edilul.

    În ceea ce privește desfășurarea de evenimente publice, marșuri sau alte întruniri cu tematică LGBT pe teritoriul municipiului, Ion Ceban spune că, deși atribuțiile primarului în acest sens sunt limitate, a cerut elaborarea unui proiect de decizie care să fie prezentat în cadrul unei ședințe a Consiliului Municipal Chișinău (CMC), cu scopul de a interzice manifestațiile de acest tip.

    „Sunt pentru respectarea drepturilor omului și accesul la educație, sănătate, protecție socială, angajare în câmpul muncii și multe altele, dar împotriva propagandei LGBT, sub orice formă”, a subliniat primarul.

    Declarațiile vin în contextul apropierii lunii iunie, perioadă în care, tradițional, comunitatea LGBT organizează evenimente publice în mai multe orașe din lume, inclusiv în Chișinău.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDodon promite o adunare record de 9 Mai: „Vom fi mai mulți ca niciodată”
    Next Article Turul II decide viitorul României: între Europa și radicalism

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    OIV deschide al doilea său centenar în Republica Moldova: vinul ca simbol de reziliență și inovație

    13 iunie 2025

    Secetă, inundații și suferință – grupurile vulnerabile lovite cel mai tare de schimbările climatice

    11 iunie 2025

    Protest – la Ministerul de Externe! „Inima Moldovei”: Tot mai des sunt numiți în funcții de ambasadori oameni loiali PAS, fără experiență diplomatică

    6 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Furie la Moscova, după ce Estonia a anunțat că intenționează să găzduiască avioane NATO cu capacitate nucleară

    27 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Estonia, pregătită să găzduiască avioane NATO cu capacitate nucleară

    27 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Un politician, condamnat la 4 ani cu suspendare pentru că a primit 452.000 de dolari de la Șor

    27 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Vama se pregătește pentru digitalizarea completă

    27 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.