Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Trump clarifică: „Voi fi președinte timp de două mandate și opt ani”
    GEOPOLITICA

    Trump clarifică: „Voi fi președinte timp de două mandate și opt ani”

    5 mai 2025Niciun comentariu
    Former U.S. President Donald Trump addresses a member of the news media after attending a border security briefing with Texas Governor Greg Abbott to discuss security at the U.S. southern border with Mexico in Weslaco, Texas, U.S. June 30, 2021.
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul președinte american Donald Trump a declarat că nu intenționează să candideze pentru un al treilea mandat la Casa Albă, subliniind că respectă limitele constituționale. „Voi fi președinte timp de două mandate și opt ani”, a spus Trump în cadrul unui interviu pentru emisiunea Meet the Press difuzată de NBC.

    Declarația sa vine după ce, în trecut, a lansat afirmații ambigue care au alimentat speculații cu privire la posibilitatea unui al treilea mandat. Totuși, în acest interviu, el a catalogat o astfel de variantă drept neconstituțională.

    „Întotdeauna am crezut că este foarte important să respectăm cele două mandate prevăzute de Constituție”, a adăugat Trump.

    În prezent, Donald Trump candidează pentru un nou mandat în alegerile prezidențiale din 2024, urmărind să revină la Casa Albă după mandatul exercitat între 2017 și 2021.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAcordul SUA–Ucraina privind mineralele ar putea consolida securitatea Moldovei, spun experții
    Next Article Alegeri prezidențiale în România: Nicușor Dan și George Simion, în turul 2

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Întreruperi masive de curent în Crimeea și Sevastopol după atacuri asupra infrastructurii energetice

    25 iunie 2026

    Peskov: Rusia rămâne „recunoscătoare” pentru implicarea SUA, dar pune sub semnul întrebării neutralitatea acestora

    25 iunie 2026

    Rusia închide Consulatul României de la Sankt Petersburg și declară persona non grata șeful interimar al misiunii

    25 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    MAN solicită revizuirea proiectului PAS privind accesul persoanelor cu dizabilități

    25 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Întreruperi masive de curent în Crimeea și Sevastopol după atacuri asupra infrastructurii energetice

    25 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații MAN se alătură fermierilor: critică majorarea TVA la 20% pentru agricultură

    25 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peskov: Rusia rămâne „recunoscătoare” pentru implicarea SUA, dar pune sub semnul întrebării neutralitatea acestora

    25 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Una dintre cele mai mari intervenții de mediu din Moldova: recultivarea gunoieștii de la Ciocana intră în etapa finală

    25 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.