Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » PAS a refuzat să se ocupe de soarta feroviarilor concediați fără salarii
    POLITICĂ

    PAS a refuzat să se ocupe de soarta feroviarilor concediați fără salarii

    17 aprilie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputatul grupului parlamentar „Victorie” Vadim Fotescu a prezentat o inițiativă privind protecția drepturilor feroviarilor, care urmează să fie concediați la atingerea vârstei de pensionare, fără plata restanțelor salariale. La ședința Parlamentului Republicii Moldova, Fotescu a propus audierea, pe acest subiect, a ministrului Protecției Sociale, Alexei Buzu, și a directorului Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

    În discursul său, Vadim Fotescu a menționat că mulți feroviari nu și-au primit salariul deja de jumătate de an. În același timp, este important și aspectul calculării pensiilor pentru persoanele, care urmează să fie concediate fără restituirea restanțelor.

    „Statul nu doar concediază acești oameni, lăsându-i cu restanțe salariale, dar apare și întrebarea, cum va fi calculată pensia, dacă întreprinderea nu a virat CNAS contribuțiile necesare. Astfel, aceste șase luni nu vor fi incluse în calculul pensiilor”, a declarat deputatul grupului parlamentar „Victorie”.

    PAS, care deține majoritatea voturilor, a respins inițiativa „Victorie”. Nu este prima dată când partidul de la guvernare refuză să manifeste grijă față de moldoveni nu doar în vorbe, dar și în fapte. „Victorie”, la rândul său, va continua să facă tot posibilul pentru a proteja drepturile cetățenilor Republicii.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Grosu despre 35 de ani de la constituirea primului Parlament al Republicii Moldova
    Next Article Se cere sancționarea promisiunilor electorale goale: „E tot o formă de escrocherie”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Moldova Mare” reintră în campanie: Curtea de Apel anulează hotărârea CEC

    26 august 2025

    Delegația Comisiei Unificate de Control, condusă de Igor Munteanu, în vizită la Galați

    26 august 2025

    VIDEO// Vicepreședintele „Respect Moldova” critică guvernarea: Integrarea europeană nu trebuie să rămână doar un slogan

    26 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Participanții mitingului de la penitenciarul nr. 13 au abordat problemele sociale ale Moldovei

    2 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Locuitor al satului Avdarma a decedat după ce soția sa a fost amendată cu 25.000 de lei

    2 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu a discutat cu Comisarul UE Glenn Micallef despre consolidarea sectorului cultural și dezvoltarea sportului cu sprijin european

    2 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ramzan Kadîrov, acuzat de crime de război de către SBU

    2 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Denis Șova, candidat la funcția de deputat din partea Partidului Nostru: Cele 29 de proiecte de lege elaborate deja de echipa noastră asigură realizarea rapidă a priorităților în viitorul parlament!

    2 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.