Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » RFE/RL beneficiază de o parte din grantul acordat de Congresul SUA
    GEOPOLITICA

    RFE/RL beneficiază de o parte din grantul acordat de Congresul SUA

    25 martie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agenția Statelor Unite ale Americii pentru Media Globală (USAGM) a decis, luni, 24 martie, să elibereze o parte din fondurile alocate de Congres pentru Radio Free Europe/Radio Liberty, transmite politics.md cu referire la IPN.

    Decizia agenției a venit cu câteva ore înaintea unei audieri la tribunalul federal american din Washington cu privire la soarta acordului. Reținerea fondurilor de către agenție a pus în pericol funcționarea radiodifuzorului, care din 1950 a oferit din țările în care presa liberă și independentă a fost înăbușită, scrie RFE/RL.org.

    „Sperăm că plata iminentă a fondurilor de două săptămâni pe care Congresul le-a alocat RFE/RL ne va menține „lumina” aprinsă până când instanța se pronunță asupra cazului”, a declarat președintele și CEO-ul RFE/RL, Stephen Capus.

    „Suntem convinși că legea este de partea noastră, deoarece Constituția SUA acordă Congresului puterea exclusivă în acest caz. Este ilegal să ne refuze fondurile pe care Congresul le-a alocat deja către RFE/RL pentru restul acestui an fiscal”, a adăugat Capus.

    În ședința de judecată, Abigail Stout, un avocat al Departamentului de Justiție care reprezintă Agenția pentru Media Globală, a precizat că acordul de finanțare dintre USAGM și RFE/RL, așa cum este prevăzut în Actul Internațional de Difuzare, oferă agenției dreptul de a rezilia acordul în cazul în care radiodifuzorul nu respectă prevederile cuprinse în acesta.

    „Deci, statutul prevede de fapt că agenția ar putea rezilia un grant”, a menționat avocatul.

    Drept răspuns, David Zionts, unul dintre avocații RFE/RL, a spus că „n-ar avea sens” ca Congresul SUA să aprobe finanțarea doar pentru ca agențiile să poată face ce doresc.

    Radio Free Europe/Radio Liberty solicită în continuare restul fondurilor datorate pentru întregul an bugetar 2025, care se încheie la 30 septembrie 2025, și solicită o acțiune preliminară de la instanță în acest scop. Judecătorul Royce Lamberth urmează să decidă dacă emite sau nu ordinul în următoarele săptămâni.

    Suspendarea finanțării RFE/RL este legată de decizia liderului de la Casa Albă, din 14 martie, de a reduce șapte agenții federale, inclusiv Agenția SUA pentru Media Globală, care supraveghează Radio Free Europe/ Radio Liberty și alte organizații media, justifându-și hotărârea drept reducerea birocrației federale. Ulterior, RFE/RL a acționat în judecată USAGM pentru a debloca granturile federale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSerghei Lavrov: Rusia nu crede în cuvântul dat de Kiev
    Next Article Rusia revendică doborârea a două drone ucrainene în zona Mării Negre

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Putin extinde mobilizarea: rezerviști chemați și în timp de pace

    5 noiembrie 2025

    Kaja Kallas: Uniunea Europeană ar putea primi noi membri până în 2030

    5 noiembrie 2025

    UE trimite semnal clar: Moldova trebuie să îşi asume reforme pentru a câştiga drepturi mai largi, spune Marta Kos

    4 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Proiect european multilateral la Chișinău, cu sprijinul UE și parteneri din Ucraina și România

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Expert: Vizita Maiei Sandu la Bruxelles confirmă parierea Chișinăului pe Europa

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon: noul guvern nu va reuşi pentru că „tot decide Maia Sandu”

    5 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: Integrarea europeană se realizează prin colaborare între administrație, mediul privat și academic

    5 noiembrie 2025

    …

    EXPERȚI

    Expert: Centrul cultural rus de la Chişinău – instrument al războiului hibrid rus

    5 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.