Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Criza energetică loveste bugetul Transnistriei: Pierderi majore pentru regiune
    POLITICĂ

    Criza energetică loveste bugetul Transnistriei: Pierderi majore pentru regiune

    18 februarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Regiunea transnistreană se confruntă cu o situație economică extrem de dificilă din cauza crizei energetice care a lovit bugetul local. Potrivit declarațiilor lui Serghei Obolonik, așa-zisul ministru al economiei din Tiraspol, bugetul regiunii a înregistrat pierderi colosale, iar veniturile care nu au ajuns în vistieria statului se ridică la zeci de milioane de dolari. Aceasta reprezintă o sumă semnificativă pentru o regiune care deja se află într-o situație economică precariousă.

    Una dintre principalele cauze ale acestor pierderi este întreruperea aprovizionării cu gaze naturale din partea Gazprom, începând cu 1 ianuarie 2025. Lipsa gazelor a avut un impact sever asupra întregii economii a regiunii, iar acest lucru a dus la închiderea multor întreprinderi, în special cele din sectorul industrial greu. Aceste întreruperi au dus la o scădere semnificativă a producției și, implicit, la un număr mare de persoane care și-au pierdut locurile de muncă. De asemenea, deficitul de electricitate și lipsa căldurii au afectat viața de zi cu zi a locuitorilor, iar deconectările programate de energie au fost o problemă majoră în primele luni ale anului.

    Serghei Obolonik a subliniat că, în aceste condiții, activitatea economică externă aproape că a dispărut, iar regimul fiscal a avut de suferit. Problemele financiare ale regiunii sunt acum evidente, iar autoritățile transnistrene se află într-o situație delicată în ceea ce privește echilibrul bugetar și capacitatea de a face față crizei energetice prelungite.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePlăci memoriale în Orhei pentru soldații sovietici căzuți în 1944
    Next Article A treia tentativă ratată de convocare a ședinței CMC: Chișinăul riscă o nouă criză administrativă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    Dorin Recean efectuează o vizită în Orhei: Ce include agenda

    26 iunie 2025

    Planul economic al PSDE: șase piloni pentru dezvoltarea economică și integrarea europeană

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Furie la Moscova, după ce Estonia a anunțat că intenționează să găzduiască avioane NATO cu capacitate nucleară

    27 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Estonia, pregătită să găzduiască avioane NATO cu capacitate nucleară

    27 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Un politician, condamnat la 4 ani cu suspendare pentru că a primit 452.000 de dolari de la Șor

    27 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Vama se pregătește pentru digitalizarea completă

    27 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.