Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Eduard Pleșca, activist al Partidului Nostru: Peste 8 milioane de lei ar putea fi risipiți într-o licitație controversată pentru camerele de monitorizare a traficului! 
    AUTORITĂȚI

    Eduard Pleșca, activist al Partidului Nostru: Peste 8 milioane de lei ar putea fi risipiți într-o licitație controversată pentru camerele de monitorizare a traficului! 

    17 ianuarie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În timp ce cetățenii Republicii Moldova se confruntă cu o criză socială și economică profundă, Ministerul Afacerilor Interne este implicat într-o procedură de achiziție publică, care ridică semne de întrebare. Este vorba despre o licitație în valoare de peste 8,3 milioane de lei pentru implementarea unui sistem de camere video destinate monitorizării traficului rutier. 

    Eduard Pleșca, activist al Partidului Nostru, consilier în Consiliul Municipal Bălți, trage un semnal de alarmă asupra acestei situației. El dă de înțeles că  specificațiile tehnice ale licitației au fost scrise chiar de compania favorizată să câștige procedura, iar toți ceilalți concurenți incomozi au fost eliminați pe criterii nejustificate.

    „Ministerul Afacerilor Interne, în octombrie 2024, a inițiat o licitație de peste 8,3 milioane lei pentru sistemul de camere video care înregistrează contravențiile din domeniul circulației rutiere. A făcut-o contrar recomandărilor Curții de Conturi, care indica obligativitatea instituțiilor statului de a iniția astfel de proceduri de achiziții voluminoase nu mai târziu de trimestrul I al anului calendaristic. Și, culmea, din informații existente, specificațiile tehnice au fost scrise chiar de compania care urma să câștige, iar concurenții incomozi au fost descalificați pe motive neîntemeiate. O licitație de peste 8 milioane de lei a fost transformată într-o bătaie de joc pentru contribuabili!”, a scris Pleșca pe rețele  sociale. 

    El a menționat că decizia a fost contestată la Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor (ANSC), care, pe 6 ianuarie 2025, a stabilit că Ministerul Afacerilor Interne a acționat subiectiv și cu încălcarea legii, anulând întreg procesul de achiziție. 

    Eduard Pleșca ridică o serie de întrebări publice pentru cei din conducerea MAI și Guvern:

    „De ce au fost ignorate avertizările agenților economici privind trucarea licitației? Ce se va întâmpla cu cei peste 8 milioane de lei, bani publici, într-un context de criză economică?  Cine își asumă răspunderea pentru aceste ilegalități flagrante?  Ce rol a avut premierul Dorin Recean, fost ministru de interne, având în vedere antecedentele sale legate de proiecte similare?  De ce „presa de investigație” evită să abordeze acest subiect?”.   

    Activistul Partidului Nostru cere inițierea urgentă a unei anchete independente care să scoată la lumină adevărul și să tragă la răspundere vinovații:

    „Poporul are dreptul să știe adevărul! Cei implicați în scheme ilegale de furt a banilor publici trebuie pedepsiți! Puterea e în Adevăr!”.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleA furat benzina Primăriei. Un ex-primar al satului Maximovca, condamnat
    Next Article Tudor Ulianovschi propune soluții pentru redresarea sectorului energetic

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Raport critic al Comisiei de evaluare asupra fostei directoare a Procuraturii Anticorupție

    13 iunie 2025

    CSS devine organism executiv: decizii obligatorii și sancțiuni pentru nerespectare

    13 iunie 2025

    Slusari avertizează: Rusia ar putea folosi criza din Transnistria pentru a destabiliza Republica Moldova

    13 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Raport critic al Comisiei de evaluare asupra fostei directoare a Procuraturii Anticorupție

    13 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Rusia condamnă ferm atacul Israelului asupra Iranului: „Categoric inacceptabil”

    13 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CSS devine organism executiv: decizii obligatorii și sancțiuni pentru nerespectare

    13 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Slusari avertizează: Rusia ar putea folosi criza din Transnistria pentru a destabiliza Republica Moldova

    13 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Diplomați de carieră premiați pentru serviciile aduse după încheierea misiunilor oficiale

    13 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.