Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu: Justiția rămâne cea mai slabă verigă a R. Moldova
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu: Justiția rămâne cea mai slabă verigă a R. Moldova

    19 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele R. Moldova, Maia Sandu, a declarat că justiția continuă să fie „cea mai slabă verigă” a țării, deși au existat unele progrese în domeniu.

    În cadrul unei conferințe de presă, șefa statului a subliniat că, în pofida unor rezultate pozitive, lupta împotriva corupției mari, a corupției politice și recentele cazuri de corupție electorală continuă să fie o provocare majoră pentru independența R. Moldova.

    „Chiar dacă pe alocuri justiția a dat rezultate, lupta împotriva corupției mari și politice, și mai ales în ceea ce privește corupția electorală, prezintă încă mari probleme. Aceste două aspecte sunt esențiale pentru consolidarea statului de drept în Republica Moldova”, a declarat Maia Sandu.

    Referindu-se la alegerile prezidențiale și referendum, Maia Sandu a evidențiat vulnerabilitățile instituțiilor electorale și importanța proceselor democratice.

    „Aceste două scrutine electorale au arătat clar care sunt vulnerabilitățile noastre. Cu toate atacurile îndreptate împotriva instituțiilor noastre și a proceselor electorale, cetățenii Republicii Moldova au reușit să își decidă soarta țării. Am auzit vocea lor, știm unde trebuie să facem lucrurile mai bine, și am auzit în mod special nemulțumirile legate de justiție”, a mai spus Maia Sandu.

    Președintele a subliniat că autoritățile vor continua să lucreze pentru a răspunde acestor provocări și pentru a îmbunătăți sistemul de justiție, esențial pentru dezvoltarea unei țări democratice și pentru creșterea încrederii cetățenilor în instituțiile statului.

    Duminică, 3 noiembrie, cetățenii Republicii Moldova cu drept de vot au mers la urnele de vot pentru a-și alege președintele țării pentru următorul mandat de patru ani. Potrivit rezultatelor CEC, actuala președintă, Maia Sandu, a câștigat un nou mandat.

    Astfel, Maia Sandu intră în istorie și devine primul politician căruia moldovenii îi încredințează, prin vot direct, două mandate succesive de președinte.

    Amintim în acest context că, după primul tur de scrutin, șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, a declarat că, în ultimele două luni, 39 de milioane de dolari au fost transferați din Rusia în Republica Moldova cu scopul de a corupe alegătorii. Rețeaua condusă de oligarhul Ilan Șor, condamnat în dosarul „frauda bancară”, a transferat, doar în octombrie, peste 24 de milioane de dolari pentru a mitui votanții, a mai precizat Cernăuțeanu.

    Pe data de 28 octombrie, procurorul general, Ion Munteanu, a explicat cum banii lui Șor ajung în Republica Moldova și ce fac oamenii legii pentru a contracara tentativele de fraudare.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDorin Recean: Gazele naturale ar putea fi folosite pentru a produce energie la CET Moldova
    Next Article Marcel Ciolacu anunță retragerea PSD de la negocierile de guvernare

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Conferință de presă susținută de Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, Președintele Franței, Emmanuel Macron, Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, și Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk

    27 august 2025

    Renato Usatîi invită cetățenii să analizeze lista candidaților Partidului Nostru: Modificările pot fi făcute până în data de 29 august

    27 august 2025

    „Când tu te simți în siguranță, Moldova este în siguranță” – Mesajul președintei Maia Sandu de Ziua Independenței

    27 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    LIVE// Conferință de presă susținută de Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, Președintele Franței, Emmanuel Macron, Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, și Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk

    27 august 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Germania a refuzat intrarea în țară a circa 12.000 de persoane

    27 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Poliția a reținut mai multe persoane suspectate că ar fi plănuit blocarea coloanelor oficiale la Chișinău

    27 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Mihai Popșoi, s-a întâlnit la București cu președintele României, Nicușor Dan

    27 august 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi invită cetățenii să analizeze lista candidaților Partidului Nostru: Modificările pot fi făcute până în data de 29 august

    27 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.