Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Macron admite greșelile și promite stabilitate după demiterea istorică a guvernului Barnier
    GEOPOLITICA

    Macron admite greșelile și promite stabilitate după demiterea istorică a guvernului Barnier

    6 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedintele francez Emmanuel Macron a admis joi că decizia sa de a dizolva Adunarea Naţională în iunie, care a aruncat Franţa într-o criză politică, „nu a fost înţeleasă”, dar a dat asigurări că şi va duce mandatul la final şi a acuzat opoziţia că „creează dezordine” .

    La o zi după moţiunea de cenzură istorică prin care a fost demis guvernul premierului Michel Barnier, preşedintele francez a promis, într-un discurs televizat, că va numi „în zilele următoare” un prim-ministru pentru un „guvern de interes general”.

    Revenind la punctul de plecare a crizei, dizolvarea surpriză a Adunării Naţionale în iunie, preşedintele francez a apreciat că decizia sa nu a fost înţeleasă.

    „Mulţi m-au învinuit pentru această decizie şi ştiu, mulţi continuă să-mi reproşeze. Este un fapt şi este responsabilitatea mea”, a spus preşedintele Macron, înainte de a-şi apăra metoda şi de a-i critica pe deputaţii de stânga şi extremă dreapta care au votat miercuri moţiunea împotriva guvernului Barnier.

    Într-o acuzaţie virulentă, Emmanuel Macron i-a acuzat că s-au unit într-un „front antirepublican”.

    „De ce aceşti parlamentari au procedat aşa? Ei nu se gândesc la voi, la capetele voastre, la proiectele voastre, se gândesc doar la un singur lucru, alegerile prezidenţiale, să se pregătească, să se grăbească şi aceasta cu cinism şi un anumit sentiment de haos”, a afirmat el.

    Deputaţii francezi au votat miercuri pentru demiterea guvernului minoritar aflat la putere de doar trei luni, fiind prima dată când acest lucru se întâmplă în Franţa din 1962 şi sporind incertitudinea politică şi economică într-o ţară pivot a Uniunii Europene.

    După trei ore şi jumătate de dezbateri aprinse într-o sală arhiplină asupra unei moţiuni de cenzură susţinută de parlamentari ai opoziţiei de stânga şi de extremă dreapta, 331 din cei 577 de deputaţi din Adunarea Naţională – camera inferioară a parlamentului francez – şi-au retras sprijinul pentru premierul Michel Barnier.

    Franţa, a doua economie ca mărime din zona euro, se confruntă cu un deficit bugetar uriaş care afectează acţiunile şi obligaţiunile franceze şi creşte costurile de împrumut. Ţara cheltuieşte 60 de miliarde de euro pe an pentru plata dobânzilor la datoria sa, ceea ce este mai mult decât cheltuieşte pentru apărare sau pentru învăţământul superior, după cum a spus Barnier în intervenţia pe care a avut-o înainte de vot.

    Urmărește cele mai importante știri pe canalul nostru de Telegram!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO// Mii de susținători ai Elenei Lasconi au protestat la București înaintea turului al doilea al alegerilor prezidențiale
    Next Article Primarul din Bălți, Alexandr Petkov, și conducerea Ambasadei Germaniei au discutat despre perspectivele de colaborare 

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Londra găzduieşte întâlnirea liderilor internaţionali, Zelenski cere sprijin sporit pentru Ucraina

    24 octombrie 2025

    Zaharova anunță în ce condiții Rusia va reveni la masa negocierilor cu SUA

    23 octombrie 2025

    Noi restricții economice și diplomatice impuse Rusiei de Uniunea Europeană

    23 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    BNM promovează educația financiară pentru tineret: responsabilitate și cunoștințe economice

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Popșoi: Extinderea prezenței diplomatice, pilon principal al mandatului meu

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Curtea de Apel confirmă victoria lui Șalaru în procesul cu George Simion

    24 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Dodon: PSRM pregătește proiecte de lege, dar mandatul actualului Parlament rămâne incert

    24 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova apreciată de Franța pentru rolul activ în promovarea diplomației feministe

    24 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.