Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Prima reacție a Kremlinului, după ce Georgescu a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale
    GEOPOLITICA

    Prima reacție a Kremlinului, după ce Georgescu a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale

    25 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat luni că Moscova „nu este familiarizată cu viziunile candidatului Georgescu” și nu poate face comentarii, transmite presa de la Moscova. 

    „Probabil, nu putem spune că suntem atât de familiarizați cu viziunile candidatului în ceea ce privește relația cu țara noastră”, a punctat Peskov. 

    Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a mai declarat reporterilor că, deşi Moscova nu ştie prea multe despre opiniile lui Georgescu cu privire la afacerile internaţionale, a înţeles clar poziţia actualei conduceri româneşti, pe care Peskov a calificat-o drept „neprietenoasă” Rusiei.

    De asemenea, Peskov a punctat că Rusia urmărește ce se întâmplă la alegerile prezidențiale din România, dar nu preconizează să facă prognoze privind turul secund.

    Răspunsul purtătorului de cuvânt al Kremlinului a venit la întrebarea jurnaliștilor dacă rezultatele primului tur al alegerilor sunt surprinzătoare.

    „Rezultatele lui Georgescu au fost o surpriză, deoarece sondajele îi dădeau șanse mici. El a făcut campanie pe TikTok, a susținut valorile tradiționale, dar a glorificat și armata României, care a trecut de partea naziștilor în cel de-al Doilea Război Mondial, și consideră că apartenența la NATO nu poate garanta securitatea României, pledând pentru o alianță cu Rusia”, a scris agenția Ria Novosti despre Călin Georgescu, într-o știre citată și site-ul cotidianului Kommersant.

    Și agenția oficială a Kremlinului a scris despre victoria lui Georgescu. „Călin Georgescu, 62 de ani, este agronom de formație. La mijlocul anilor 2000, a devenit șef de departament la Ministerul Afacerilor Externe, apoi a deținut diverse funcții la ONU în domeniul protecției mediului. Georgescu a fost nominalizat în repetate rânduri pentru funcția de prim-ministru, fiind un expert în probleme de dezvoltare durabilă, dar nu a fost niciodată propus oficial. Georgescu a fost criticat pentru opiniile sale naționaliste, fiind precaut cu privire la participarea României la NATO și prudent în ceea ce privește normalizarea relațiilor cu Rusia. El a fost pentru scurt timp membru al partidului naționalist Alianța pentru Unirea Românilor, dar ulterior l-a părăsit. Se spune că succesul său electoral se datorează unei campanii de succes pe TikTok”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu și-a exprimat condoleanțele pentru decesul rabinului Zvi Kogan
    Next Article Universitățile din Republica Moldova, promovate la World Education Summit 2024 în India

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Zelenski: Rusia ar pierde până la 35.000 de soldați pe lună și pregătește o nouă mobilizare

    4 martie 2026

    Israel lansează o operațiune terestră în Liban după atacurile Hezbollah

    3 martie 2026

    Haos aerian în Orientul Mijlociu: Zeci de mii de pasageri afectați, evacuări limitate din Emiratele Arabe Unite

    3 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ceban cere claritate: „Oamenii trebuie să știe adevărul despre prețul carburanților”

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Investitori internaționali și autoritățile discută extinderea și modernizarea aeroporturilor din Moldova

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Republica Moldova nu a primit notificări oficiale de la Ucraina privind restricții la importuri

    4 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski: Rusia ar pierde până la 35.000 de soldați pe lună și pregătește o nouă mobilizare

    4 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    De la cerere la statut de candidat: Moldova continuă reformele în parteneriat cu UE

    3 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.