Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Un cuplu din Drochia, mituit cu 4.000 de lei pentru a-l vota pe Alexandr Stoianoglo
    AUTORITĂȚI

    Un cuplu din Drochia, mituit cu 4.000 de lei pentru a-l vota pe Alexandr Stoianoglo

    3 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un cuplu din satul Drochia, raionul Drochia, a fost mituit cu peste 4.000 lei pentru a-l vota pe Alexandr Stoianoglo în cadrul turului II al scrutinului prezidențial.

    Informația a fost confirmată pentru Deschide.md de către reprezentanții Poliției, care au menționat că în seara zilei de 2 noiembrie un bărbat de 68 de ani a depus plângere, anunțând că a fost contactat de o femeie care i-a propus lui și soției sale 1.000 de lei pentru a-l vota în cadrul alegerilor pe Alexandr Stoianoglo.

    Astfel, în dimineața zilei de 3 noiembrie, acesta s-a deplasat la domiciliul femeii care i-a oferit acestuia 1.600 de lei, iar soției sale – 2.777 lei. În schimbul banilor primiți, cei doi au fost determinați să-l voteze pe Stoianoglo.

    La moment, pe cazul dat se întreprind acțiuni de urmărire penală, iar femeia care a oferit banii urmează să fie reținută.

    Pentru vânzarea votului, legislația în vigoare prevede o amendă de la 25.000 de lei până la 37.500 de lei.

    Astăzi, 3 noiembrie, are loc al doilea tur al alegerilor prezidențiale din Republica Moldova. În acest sens, cetățenii moldoveni, indiferent dacă se află în țară sau peste hotare, sunt așteptați la urne să își aleagă președintele.

    Secțiile de votare vor fi deschise de la 07:00 până la 21:00, ora locală în fiecare stat, cu posibilitatea extinderii programului cu cel mult două ore de către autoritățile electorale de circumscripție.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAtac cibernetic DDoS asupra site-ului voteaza.md în ziua alegerilor prezidențiale
    Next Article Prezență semnificativă la urne: Aproape un milion de moldoveni au votat

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE trimite semnal clar: Moldova trebuie să îşi asume reforme pentru a câştiga drepturi mai largi, spune Marta Kos

    4 noiembrie 2025

    Reacţia Partidul Acțiune și Solidaritate la plecarea primarului din Codru: „I-am dat o şansă, dar…”

    4 noiembrie 2025

    Parteneriatul Moldova–UE capătă profunzime: declaraţiile comisarei Marta Kos şi reacţia preşedintei

    4 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Maia Sandu la summitul de la Bruxelles: „Republica Moldova poate redeveni o zonă gri”

    4 noiembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Avertisment economic: „Politica și poliția intervin în economie, iar sectorul IMM se prăbușește”

    4 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Combaterea ameninţărilor hibride: Valeriu Mija s-a întâlnit cu reprezentanţii European Union Partnership Mission (EUPM)

    4 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Apel al Partidului Nostru: „Investițiile trebuie să creeze locuri de muncă, nu datorii externe”

    4 noiembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    UE trimite semnal clar: Moldova trebuie să îşi asume reforme pentru a câştiga drepturi mai largi, spune Marta Kos

    4 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.