Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Stoianoglo nu exclude o întâlnire cu Putin
    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo nu exclude o întâlnire cu Putin

    30 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Candidatul la alegerile prezidențiale, Alexandr Stoianoglo, a respins sugestiile că ar fi îndatorat Federației Ruse, făcând apel la integrarea europeană. De asemenea, el a menționat că nu exclude o posibilă întrevedere cu președintele rus, Vladimir Putin.

    În cadrul unui interviu acordat agenției Reuters, Alexandr Stoianoglo a declarat că dacă va fi ales să conducă Republica Moldova, va încerca să reducă diferenţele cu enclava separatistă Transnistria din Moldova şi că este pregătit să se întâlnească cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, dacă acest lucru este în interesul majorităţii compatrioţilor săi.

    „Nu am avut niciun contact de ani de zile cu oficiali din Rusia. Nici la telefon, nici în secret, nici în întâlniri, nici nicăieri”, a declarat Stoianoglo ca răspuns la acuzaţia lui Sandu că ar fi un „cal troian şi omul Moscovei”.

    Stoianoglo, despre care Sandu a spus că a fost demis din funcţia de procuror general pentru că nu a reuşit să combată corupţia, nu a condamnat invazia Rusiei din 2022 în Ucraina. El a numit-o „o tragedie continuă” şi a spus că ar putea lua în considerare întâlnirea cu Putin în anumite condiţii.

    „Dacă (agenda) este suficient de interesantă pentru majoritatea moldovenilor încât să fie necesară o întâlnire între cei doi lideri, mă voi întâlni cu preşedintele Rusiei”, a spus el.

    Integrarea europeană, a spus el, trebuie să se concentreze pe respectarea standardelor şi legislaţiei UE. „Fiecare pas spre Bruxelles trebuie făcut împreună cu (liderii Transnistriei)”, a spus el.

    „Îmi dau seama cât de dificil este acest lucru, dar efectele trebuie să fie, de asemenea, semnificative”, a adăugat Stoianoglo.

    Citiți întregul articol aici. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDorin Recean: „Votați onest! Cei implicați în corupție electorală vor fi pedepsiți”
    Next Article LIVE// Conferință de presă după ședința Guvernului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Vasile Tofan, după incidentul de la Crocmaz: „Trebuie să fim foarte duri în tot ce ține de spațiul nostru aerian”

    10 august 2026

    Lucrările pe strada Sarmizegetusa avansează. Carosabilul a fost reabilitat pe 9.000 de metri pătrați

    10 august 2026

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Scene tensionate în Parlamentul din Kosovo: o deputată a aruncat cu ouă în premierul Albin Kurti

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Vasile Tofan, după incidentul de la Crocmaz: „Trebuie să fim foarte duri în tot ce ține de spațiul nostru aerian”

    10 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Lucrările pe strada Sarmizegetusa avansează. Carosabilul a fost reabilitat pe 9.000 de metri pătrați

    10 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Netanyahu respinge planul lui Trump pentru Gaza: Israelul nu se retrage până când Hamas nu se dezarmează

    10 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    De la obuze la soldați: cum ar fi transformat Coreea de Nord războiul din Ucraina într-o sursă de miliarde

    10 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.