Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Washingtonul anunță un împrumut de 20 de miliarde de dolari pentru Ucraina
    GEOPOLITICA

    Washingtonul anunță un împrumut de 20 de miliarde de dolari pentru Ucraina

    21 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Washingtonul este de acord să ofere până la 20 de miliarde de dolari în cadrul unui împrumut G7 pentru Ucraina, care urmează să fie rambursat din veniturile generate de activele rusești înghețate.

    Oficialii occidentali sunt nerăbdători să deblocheze finanțarea pentru Kiev înainte de sfârșitul anului, informează Ukrainska Pravda. Aceștia sunt conștienți de faptul că, în cazul în care Donald Trump câștigă alegerile prezidențiale americane din noiembrie, viitorul ajutor american pentru Ucraina riscă să fie întrerupt.

    Grupul celor șapte națiuni (G7) a fost angajat în luni de discuții cu privire la cadrul împrumutului de 50 de miliarde USD convenit în iunie. Recent, se părea că contribuția Washingtonului ar putea fi mai mică decât așteptările inițiale, din cauza incapacității UE de a garanta că activele rusești vor rămâne înghețate timp de cel puțin trei ani. 

    Cu toate acestea, vineri, oficialii americani le-au spus omologilor lor din G7 că Washingtonul va furniza întreaga sumă inițială, aproximativ 20 de miliarde de dolari.

    Aceștia au afirmat că acest lucru ar fi posibil chiar dacă UE nu reușește să îl convingă pe prim-ministrul ungar Viktor Orbán să își retragă dreptul de veto cu privire la extinderea sancțiunilor UE, o condiție cerută de Washington. 

    Se așteaptă ca miniștrii de finanțe din G7, reuniți la Washington la 25 octombrie în marja reuniunilor FMI și Băncii Mondiale, să emită o declarație privind alocarea și structura împrumutului, au declarat persoane familiarizate cu această chestiune. 

    O sursă familiarizată cu negocierile a menționat că nu s-a ajuns încă la un acord final, deoarece SUA continuă să discute detaliile rambursării atât cu membrii Congresului, cât și cu Ucraina. Săptămâna trecută, UE a aprobat contribuția sa de până la 35 de miliarde EUR la împrumutul G7.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRezultatele referendumului pe raioane
    Next Article Alegeri prezidențiale 2024: Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo se îndreaptă spre turul doi

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Parlamentul României se pronunță asupra moțiunii de cenzură contra Guvernului Bolojan

    29 aprilie 2026

    Drone rusești lovesc zona Ismail din Ucraina: explozii monitorizate de F-16 românești

    29 aprilie 2026

    Atac atribuit grupărilor jihadiste în Nigeria: 29 de oameni uciși într-o comunitate rurală

    28 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ministerul Apărării a identificat drona care a survolat neautorizat teritoriul Republicii Moldova

    30 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Presiune în Parlament pe cazul Sîngera: deputații cer intervenția ministrului Mediului

    29 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Guvernul a extins regulile pentru cânepa industrială: utilizări mai largi și potențial economic crescut

    29 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Conflictul de mediu din Sîngera ajunge la Procuratură

    29 aprilie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Valentin Cioclea, numit secretar de stat interimar la MAI; schimbări și la CNAM

    29 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.