Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Cât de mare este bugetul
    POLITICĂ

    Ion Ceban: Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Cât de mare este bugetul

    24 noiembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Străzile 31 August 1989, Tighina și Alexandru cel Bun vor intra în curând în reparație. Primăria Chișinău a semnat contractele de executare a lucrărilor de reparație a celor 3 străzi cu companiile, ce au câștigat în urma licitațiilor publice desfășurate. Este vorba de companiile S.C. NOUCONST S.R.L, GENESIS INTERNATIONAL LLC.


    „Reparația acestor străzi (31 August, Tighina și Alexandru cel Bun) face parte din cadrul pachetului II al proiectului „Chişinău – Drumuri Urbane”, finanțat de către Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), Banca Europeană de Investiții și Fondului Special de Energie Verde al BERD.

    Efectuarea lucrărilor prevede:

    Strada 31 August 1989 – reconstrucția străzii în format „coridor verde” cu amenajarea pistelor pentru bicicliști, a locurilor de parcare și modernizarea trotuarelor și a iluminatului stradal.

    Strada Tighina – reabilitarea învelișului asfaltic, crearea locurilor de parcare, modernizare trotuarelor și a iluminatului stradal.

    Strada Alexandru cel Bun – reabilitarea părții carosabile, modernizarea trotuarelor și a iluminatului stradal”, a declarat edilul.


    Ceban afirmă că în total termenul de executare a contractelor este de 18 luni din ziua semnării contractului.

    „Antreprenorul decide data inițierii lucrărilor. Am solicitat ca lucrările să fie executate calitativ și finalizate în termenul stabilit în contracte.
    Valoarea totală a proiectului – 11 800 000 Euro”, a conchis edilul.


    Amintim că până în prezent au fost executate lucrările de schimbare a tuturor rețelelor subterane pe cele 3 străzi.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL // Alegerile din Balti: Oamenii s-au săturat de baronii locului, ei vor schimbare!
    Next Article LIVE // Ședința plenară a Parlamentului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Primăria Chișinău modernizează liceele: sport, confort și siguranță pentru elevi

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    VIDEO// Emmanuel Macron s-a antrenat cu militarii francezi, în Emiratele Arabe Unite

    23 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Investiții pentru siguranța copiilor și bunăstarea comunității: Deputatul Alexandr Berlinschii propune finanțări suplimentare pentru Cantemir

    23 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Ambasadorii Republicii Moldova

    23 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Bălțiul a devenit oficial Capitala Tineretului 2026! Primarul Alexandr Petkov, Partidul Nostru:  Este o recunoaștere a încrederii acordate tinerilor noștri și orașului nostru!

    23 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Republica Moldova va avea patru noi ambasadori în România, Ucraina, Franța și China

    23 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.