Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Forum regional la Ungheni: Grosu subliniază importanța integrării europene pentru dezvoltarea localităților
    AUTORITĂȚI

    Forum regional la Ungheni: Grosu subliniază importanța integrării europene pentru dezvoltarea localităților

    28 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, împreună cu președinți de raioane și primari din Republica Moldova și din România au discutat, în cadrul unui forum regional desfășurat la Ungheni, despre cât de importante sunt investițiile europene în modernizarea și transformarea satelor și a orașelor.

    Șeful legislativului a menționat că, doar în ultimii patru ani, în întreaga țară, cu resurse proprii și cu ajutorul fondurilor europene, au fost investiți în proiecte de infrastructură peste 2,85 miliarde de lei.

    „Este de trei ori mai mult decât în ultimii 10 ani. Aceste investiții trebuie să continue, iar integrarea europeană ne va ajuta să dezvoltăm în continuare localitățile”, a spus Igor Grosu.

    Președintele Parlamentului a reiterat că aderarea la UE înseamnă pace și condiții bune de viață – mai multe resurse pentru drumuri, canalizare, apeducte, grădinițe, școli și alte nevoi ale comunității. 

    „E ceea ce vrem să oferim tuturor concetățenilor noștri. Vrem ca oamenii să simtă, în satele și orașele în care locuiesc, schimbările în bine pe care le aduce procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Împreună putem dezvolta o Moldovă europeană, în care oamenii trăiesc bine, în siguranță și cu încredere în ziua de mâine”, a punctat șeful legislativului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLiderul suprem al Iranului sub măsuri de securitate sporite după uciderea lui Nasrallah
    Next Article Colaborare internațională: IGSU și DEMA discută gestionarea situațiilor de urgență în Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grosu: Relațiile Moldovei cu Bulgaria se intensifică prin cooperare pe educație, energie și integrare euro-atlantică

    28 iulie 2025

    Petrecere cu spumă la OrheiLand: copii și adulți în extaz!

    28 iulie 2025

    Ambiguități în tratat permit amânarea extrădării lui Plahotniuc, avertizează specialistul

    28 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Grosu: Relațiile Moldovei cu Bulgaria se intensifică prin cooperare pe educație, energie și integrare euro-atlantică

    28 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ultimatum din SUA: Trump amenință Rusia cu sancțiuni pe termen scurt dacă nu se opresc atacurile

    28 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Petrecere cu spumă la OrheiLand: copii și adulți în extaz!

    28 iulie 2025

    …

    ANALITICA

    SONDAJ// Politicienii înainte de start: cine se face auzit și cine este cu adevărat ascultat?

    28 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ambiguități în tratat permit amânarea extrădării lui Plahotniuc, avertizează specialistul

    28 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.