Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ziua Armatei Naționale: Irina Vlah îndeamnă la prudență și responsabilitate în deciziile militare
    AUTORITĂȚI

    Ziua Armatei Naționale: Irina Vlah îndeamnă la prudență și responsabilitate în deciziile militare

    3 septembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Irina Vlah, candidată la funcția de președinte al Republicii Moldova, a exprimat preocupări serioase legate de direcția în care este îndreptată armata țării sub conducerea actuală. Într-o declarație făcută cu ocazia Zilei Armatei Naționale, Vlah a ridicat întrebări privind scopurile reale ale investițiilor recente în sectorul militar.

    „Militarii noștri au multe întrebări către președinte. De ce se planifică noi obiective militare? De ce se organizează exerciții cu instructori străini? De ce se cumpără armament? Este clar că Moldova se pregătește pentru ceva, iar militarii înțeleg că armata va fi folosită în acest scop,” a declarat Irina Vlah, sugerând că acțiunile actualei conduceri ar putea pregăti țara pentru o potențială „aventură” riscantă.

    Candidata la președinție a avertizat asupra posibilelor consecințe ale unor astfel de decizii, făcând un apel la înțelepciune și prudență din partea președintei Maia Sandu.

    „Putem doar să presupunem ce aventură a plănuit Maia Sandu. Dar, mă rog lui Dumnezeu să-i dea înțelepciunea să nu facă nimic care ar pune țara în pericol,” a adăugat ea.

    În mesajul său de felicitare către militari, Vlah a subliniat dorința sa ca liderii „lipsiți de viziune” să nu folosească armata în mod necorespunzător.

    „Astăzi, Moldova sărbătorește Ziua Armatei Naționale. Îi felicit pe militarii noștri cu această ocazie, iar dorința mea cea mai mare este ca liderii lipsiți de viziune să nu vă folosească în aventurile lor,” a spus Vlah, subliniind importanța stabilității și normalității pentru viitorul țării.

    În încheiere, Irina Vlah și-a exprimat speranța că „timpul oamenilor nebuni trece” și că viitorul va aparține „oamenilor normali,” inclusiv soldaților și ofițerilor Moldovei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAutoritățile amendează șapte persoane pentru pescuit ilegal
    Next Article Grecia își deschide Ambasadă la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban, cu pliantul PAS în mână: „Instigare la ură și minciună”

    13 septembrie 2025

    Candidatul Partidului Nostru: „Trebuie să renunțăm la diviziuni proruși–proeuropeni și să construim economia”

    13 septembrie 2025

    Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania

    13 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban, cu pliantul PAS în mână: „Instigare la ură și minciună”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Candidatul Partidului Nostru: „Trebuie să renunțăm la diviziuni proruși–proeuropeni și să construim economia”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania

    13 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Generațiile în vârstă merită respectul nostru”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Vom moderniza aeroportul internațional din Mărculești, care va fi de rezervă celui de la Chișinău! Un obiectiv prioritar al Partidului Nostru

    13 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.