Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Atac cu rachetă în Odesa: Infrastructura civilă avariată, fără victime umane
    GEOPOLITICA

    Atac cu rachetă în Odesa: Infrastructura civilă avariată, fără victime umane

    26 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un atac al Rusiei cu rachetă balistică asupra oraşului-port Odesa, în sudul Ucrainei, a lovit o infrastructură civilă la primele ore ale zilei de miercuri, a declarat guvernatorul regional Oleh Kiper, citat de Reuters şi Ukrainska Pravda.

    O clădire administrativă a fost avariată în urma atacului în sectorul industrial al oraşului, a afirmat Kiper, adăugând că nu au existat victime umane.

    Anterior, săptămâna aceasta, o rachetă lansată de forţele ruse a avariat o facilitate de depozitare din Odesa, rănind trei persoane.

    Odesa a fost o ţintă frecventă a forţelor ruse în cele 28 de luni de invazie, multe dintre acestea vizând facilităţile portuare ale oraşului. Rusia neagă că ar ţinti civili sau infrastructuri civile, potrivit Reuters.

    Gruparea de forţe de apărare ucrainene (Pivden/sud) au raportat că invadatorii au atacat regiunile sudice ale ţării în noaptea de marţi spre miercuri, notează Ukrainska pravda.

    O primă lovitură cu rachetă lansată de un bombardier al aviaţiei tactice ruse asupra regiunii Mikolaiv a declanşat un amplu incendiu de vegetaţie pe un teren viran. Autorităţile locale asigură că focul a fost stins rapid, fără să provoace victime.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePoliția de Frontieră a destructurat o grupare transnațională, implicată în contrabandă cu alcool etilic și țigări
    Next Article Procuror și primar în vizorul ANI: Averi nejustificate și conflict de interese

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Guvernatorul Băncii Naționale a Slovaciei, condamnat pentru corupție: riscă un an de închisoare

    30 mai 2025

    Zelenski cere presiune internațională pentru a opri războiul: „Pacea justă va veni, poate după Putin”

    29 mai 2025

    Jana Costachi, noul ambasador al Republicii Moldova în Irlanda, prezentă la ceremonia de acreditare

    29 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Guvernatorul Băncii Naționale a Slovaciei, condamnat pentru corupție: riscă un an de închisoare

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Controverse în jurul campaniei „Moldova Poate”: Acuzații de promovare politică mascată

    29 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    VIDEO// Protestul Partidului Republican „Inima Moldovei” la Parlament: Vedem cum cei „galbeni” transformă CC într-o filială a partidului lor. Nu vom tăcea!

    29 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Putin cere ca Moldova să nu adere la NATO: Ce spun experții despre motivațiile Kremlinului

    29 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Examinarea litigiilor electorale, discutată la seminarul CEC

    29 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.