Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: Primăria Chișinău lansează proiectul-pilot televizat cu genericul „Bucătăria Dialogului Interetnic”, cu participarea reprezentanților asociațiilor etnoculturale cu statut local
    POLITICĂ

    Ion Ceban: Primăria Chișinău lansează proiectul-pilot televizat cu genericul „Bucătăria Dialogului Interetnic”, cu participarea reprezentanților asociațiilor etnoculturale cu statut local

    21 octombrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În Chișinău sunt înregistrate 21 de Asociații obștești etnoculturale cu statut local, astfel, anual din bugetul municipal sunt finanțate proiecte pentru susținerea acestor organizații.

    Primarul general Ion Ceban, de această dată Primăria Chișinău lansează proiectul-pilot televizat cu genericul „Bucătăria Dialogului Interetnic”, cu participarea reprezentanților asociațiilor etnoculturale cu statut local.

    „În cadrul a 10 emisiuni difuzate la postul public de televiziune Moldova 1, va fi reflectată activitatea etniilor și vor fi prezentate bucate specifice naționalităților conlocuitoare din capitală, promovând astfel pluralismul și multiculturalismul etnic. Activitatea are loc în contextul Festivalului Etniilor, ediția a XX-a, care în acest an nu a fost desfășurată tradițional, din cauza situației pandemice prin COVID-19.

    Subiectul privind lansarea proiectului televizat a fost discutat în cadrul ședinței Comisiei municipale pentru consolidarea relațiilor de conlucrare cu asociațiile etnoculturale cu statut local”, a declarat acesta.

    Ceban spune că se bucură că reprezentanții asociațiilor etnoculturale au salutat decizia municipalității, exprimându-și deschiderea față de propunerea Primăriei Chișinău.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePAS vrea să-și subordoneze CA și Teleradio Moldova
    Next Article Moțiunea simplă împotriva ministrului justiției a picat

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    Dorin Recean efectuează o vizită în Orhei: Ce include agenda

    26 iunie 2025

    Planul economic al PSDE: șase piloni pentru dezvoltarea economică și integrarea europeană

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Guvernul simplifică dreptul de ședere pentru cetățenii UE și statele Schengen în Moldova

    2 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Permisele de conducere emise în Republica Moldova și Irlanda vor fi recunoscute reciproc

    2 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Acuzații de încălcări constituționale în numirea judecătorilor CC: Blocul Alternativa cere anularea hotărârilor

    2 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Lukașenko grațiază 16 deținuți politici în contextul presiunilor internaționale

    2 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Armenia vrea să interzică complet televiziunile rusești: „Degenerați care destabilizează țara”

    2 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.