Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mihail Popșoi: Relațiile cu Rusia la cel mai jos punct din istoria Moldovei
    AUTORITĂȚI

    Mihail Popșoi: Relațiile cu Rusia la cel mai jos punct din istoria Moldovei

    24 mai 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul de Externe Mihail Popșoi spune că în prezent relațiile cu Federația Rusă sunt la cel mai jos punct din istoria independentă a Republicii Moldova. Oficialul spune că acest fapt este rezultatul agresiunii barbare a Rusiei împotriva Ucrainei, dar și a demersurilor destul de neprietenești în contextul relației moldo-ruse.

    Potrivit lui Mihail Popșoi, criza energetică prin care a trecut țara noastră este rezultatul agresiunii, nemaivorbind despre încercările de a sponsoriza diverși actori politici care sunt exponenți ai Kremlinului pentru a destabiliza situația din Republica Moldova.

    „Inclusiv utilizând unii actori politici din autonomia Găgăuză, încercând să destabilizeze lucrurile în regiunea transnistreană, dar nu le-a reușit și nu le va reuși pentru că Republica Moldova în pofida tuturor dificultăților prin care trece își consolidează capacitatea de apărare. Și de apărare în sensul larg al cuvântului – reziliența societală, reziliența tuturor instituțiilor de drept din țara noastră, grație sprijinului generos din partea partenerilor noștri, inclusiv și în primul rând din partea României”, a subliniat vicepremierul Popșoi într-un interviu pentru Euronews România.

    Ministrul de Externe susține că, în prezent, Republica Moldova este mai puternică și mai rezilientă, decât era acum doi-trei ani, inclusiv în domeniul energetic, unde sunt cele mai mari progrese, datorită, în primul rând sprijinului României. El susține că autoritățile au grijă de cetățeni, contribuie la creșterea economică a țării, în pofida tuturor încercărilor Federației Ruse de a submina economia Republicii Moldova în rezultatul agresiunii barbare Federației Ruse împotriva Ucrainei. 

    „Rusia, cu mare regret, timp de 30 de ani, a subminat tot ceea ce înseamnă stabilitate, dezvoltare în Republica Moldova, ținându-ne ostatici acelui conflict înghețat în stânga Nistrului. Această retorică beligerantă din partea Kremlinului ne lasă rece, noi știm ce avem de făcut, știm cine ne sunt prietenii și acest lucru îl știu și cetățenii Republicii Moldova”, susține ministrul.

    Mihail Popșoi a mai spus că încercările Federației Ruse sunt bine cunoscute, dar nu au sorți de izbândă, având în vedere că cetățenii Republicii Moldova își cunosc interesele și își văd viitorul în marea familie europeană alături de România și de țările prietene.

    Vicepremierul Mihail Popșoi efectuează în perioada 23-24 mai o vizită oficială la București. Ministrul afacerilor externe, împreună cu omologul său român, Luminița Odobescu, participă la Black Sea and Balkans Security Forum. De asemenea, cei doi oficiali vor purta discuții bilaterale, după care vor susține declarații pentru presă.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleContrabandă la Aeroportul Chișinău: Cetățean turc, reținut cu reactivi de laborator
    Next Article Pictura murală „Visul Olimpic“, inaugurată la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Blocul Alternativa denunță „haosul instituțional” și „justiția controlată politic”

    24 mai 2025

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul Alternativa denunță „haosul instituțional” și „justiția controlată politic”

    24 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Mihai Popșoi a participat la lucrările Forumului de Securitate la Marea Neagră și în Balcani

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Un deputat din Găgăuzia, acuzat de avere nejustificată

    23 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.