Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mesaj lui Putin despre distrugerea monumentelor rusești de către țările vecine
    GEOPOLITICA

    Mesaj lui Putin despre distrugerea monumentelor rusești de către țările vecine

    26 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele rus Vladimir Putin a mers în exclava Kaliningrad, dintre Polonia şi Lituania, la doar o zi după ce NATO a început cel mai mare exerciţiu militar de după încheierea Războiului Rece.

    În timpul vizitei, președintele rus s-a întâlnit cu oficiali regionali, dar și cu studenții unei universități. Le-a vorbit tinerilor despre „ignoranța Occidentului”, care distruge monumentele rusești.

    Totuși, Kremlinul susține că scopul călătoriei nu a fost ca Putin să transmită aliaților vestici un mesaj, ci doar a fost o vizită de Ziua Studentului. Ultima vizită a președintelui rus la Kaliningrad, unde se află flota rusă din Marea Baltică, a fost în septembrie 2022.

    „Spre deosebire de vecinii noștri, care distrug monumentele eroilor din Marele Război Patriotic, doar monumentele Rusiei și ale Uniunii Sovietice. Monumente dedicate lui Pușkin au început deja să fie demolate, dar și altele. Desigur, aceasta este o ignoranță uimitoare și o lipsă de înțelegere a locului în care trăiesc, a ceea ce fac și a ceea ce va urma”, a spus Putin.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAles local în pericol de a-și pierde mandatul: ANI descoperă avere nejustificată în valoare de peste 650,000 lei
    Next Article Alertă la frontiera moldo-ucraineană: Două tentative de trecere ilegală, trei ucraineni reținuți

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Biroul Naţional ucrainean Anticorupţie descoperă un grup de parlamentari care primeau bani pentru voturi

    29 decembrie 2025

    Polonia închide aeroporturi din cauza atacurilor ruseşti asupra Ucrainei

    29 decembrie 2025

    Confruntări cu militanţi ai Statului Islamic în Turcia: Șapte poliţişti au fost răniţi

    29 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN: amendamentele pentru bugetul 2026, respinse integral de majoritatea PAS

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban acuză PAS de pierderea a circa 17.000 de locuri de muncă și tăieri de compensații

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    La propunerea președintelui Partidului Nostru, Renato Usatîi, bugetul de stat pentru 2026 va fi examinat la început de ședință plenară a Parlamentului

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Corupere electorală la Sângerei: amenzi de 40.000 de lei pentru cumpărarea voturilor

    29 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Biroul Naţional ucrainean Anticorupţie descoperă un grup de parlamentari care primeau bani pentru voturi

    29 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.