Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Tragedie la protestul fermierilor din Franţa. O femeie a murit pe loc, după ce a fost lovită de o maşină care încerca să forţeze blocajul protestatarilor
    GEOPOLITICA

    Tragedie la protestul fermierilor din Franţa. O femeie a murit pe loc, după ce a fost lovită de o maşină care încerca să forţeze blocajul protestatarilor

    23 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O femeie a murit, iar soţul şi fiica au fost răniţi, după ce un şofer a încercat să forţeze un blocaj al agricultorilor francezi la Pamiers. În urma incidentului, trei bărbaţi au fost plasaţi în arest la domiciliu. Nu se ştie dacă printre reţinuţi se află şi şoferul. 

    Prefectura din Ariège a confirmat că incidentul a avut loc marţi, la ora locală 5.45 (6.45, ora României), la Pamiers, ”la locul manifestaţiei agricole” şi s-a soldat cu un mort şi ”doi răniţi grav”, într-un ”accident grav de circulaţie”.

    O sursă din cadrul poliţiei a declaart AFP că femeia ucisă era în vârstă de ”aproximativ 30 de ani”, iar răniţii ”grav” sunt un ”bărbat în vârstă de aproximativ 40 de ani” şi o ”minoră”. ”În acest moment în care se află agricultura, acest tip de dramă este dificil de trăit”, a declarat la postul RMC preşedintele FNSEA Arnaud Rousseau

    Presa locală scrie că o maşină a intrat, către ora locală 5.30 (6.30, ora României) pe drumul naţional 20 – blocat – la nivelul Pamiers, în Ariège. Vehiculul a intrat într-un baraj de paie ridicat de către manifestanţi. Sindicatul JA a precizat că femeia ucisă era agricultoare.

    Femeia a murit pe loc, iar soţul şi fiica lor au fost preluaţi de salvare, a anunţat preşedintele FNSEA, Arnaud Rousseau. Prefectura din Pyrénées-Atlantiques a anunţat, la rândul său, marţi dimineaţa, întreruperea circulaţiei pe A63, în ambele sensuri, între Bayonne şi Bordeaux.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleChișinău devine gazda unei conferințe internaționale de prestigiu în domeniul aviației
    Next Article VIDEO Incendiu: O familie din Căușeni a rămas fără acoperiș deasupra capului, în plină iarnă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Iranul respinge cererea SUA de a opri îmbogățirea uraniului: „Contravine intereselor naționale”

    4 iunie 2025

    Negocieri la Istanbul: Kievul denunță cererile Moscovei ca fiind inacceptabile

    4 iunie 2025

    Suedia condamnă tentativele de influențare a procesului electoral moldovean

    4 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    ASEM și ECC Moldova: Parteneriat pentru o protecție mai eficientă a consumatorilor

    4 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    IGPF și ODSS semnează un acord pentru întărirea securității frontierelor

    4 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renumărarea voturilor în comuna Boldurești: CEC răspunde cererii lui Sergiu Bulicanu

    4 iunie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Iranul respinge cererea SUA de a opri îmbogățirea uraniului: „Contravine intereselor naționale”

    4 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Chicu critică declarațiile lui Igor Grosu privind proiectul de amnistie

    4 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.