Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Serviciile electronice guvernamentale vor fi disponibile prin intermediul aplicației mobile EVO
    POLITICĂ

    Serviciile electronice guvernamentale vor fi disponibile prin intermediul aplicației mobile EVO

    10 ianuarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cabinetul de miniștri a aprobat conceptul pentru aplicația guvernamentală EVO. Prin intermediul acesteia, atât persoanele fizice, cât și juridice, vor avea acces la informații și funcționalități. 

    Aplicația mobilă va face disponibil un portofel de acte digitale, unde vor putea fi accesate: buletinul de identitate, permisul de conducere și certificatele de înmatriculare. Mai mult, acesta va integra module și date din MCabinet, precum și va oferi acces direct la serviciile și informațiile din Portalul Serviciilor Publice.Versiunea completă va include opțiunea de oferire, revocare, revizuire și păstrare a împuternicirilor MPower; va face posibilă efectuarea programărilor la serviciile disponibile în sistemul eProgramare, precum și accesarea informațiilor cu privire la statutul de asigurat, medicul de familie, informații despre vaccinuri și alte informații de sănătate.

    Autentificarea în aplicație va fi posibilă prin intermediul semnăturilor electronice și a portalului MPass, oferind și un mod vizitator.

    Agenția de Guvernare Electronică a fost desemnată în calitate de posesor și deținător al aplicației EVO și va asigura funcționalitatea și dezvoltarea continuă a aplicației. Aceasta va putea fi descărcată gratuit prin intermediul platformelor și magazinelor online Play Store și App Store. 

    Implementarea aplicației EVO se realizează cu suportul partenerilor de dezvoltare (proiectul Tehnologiile Viitorului, finanțat de USAID, Suedia și Marea Britanie; dar și UNDP), costul fiind de peste 3,5 milioane de lei. Pentru anul 2024, dezvoltarea noilor funcționalități destinate reprezentanților mediului de afaceri se va realiza cu suportul Proiectului Tehnologiile Viitorului, costul estimat fiind de aproximativ 2,0 mln lei.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul reduce costurile și barierele inutile pentru mediul de afaceri din moldova
    Next Article Tensiuni crescute între Rusia și Republica Moldova: Interdicții de intrare pentru oficiali și jurnaliști moldoveni

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Intervenții pe drumurile din Capitală: Primăria anunță mobilizare totală în teren

    3 aprilie 2026

    Amalgamarea localităților, contestată: opoziția cere intervenția Comisiei de la Veneția

    3 aprilie 2026

    Curtea Constituțională a validat mandatul de deputat pentru Silvia Bondarenco

    3 aprilie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Dodon la Tbilisi: discuții cu puterea și opoziția georgiană despre cooperare și relații parlamentare

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri parlamentare anticipate în Serbia: Vucic anunță posibile date înainte de finalul lui 2026

    3 aprilie 2026

    …

    POLITICĂ

    Intervenții pe drumurile din Capitală: Primăria anunță mobilizare totală în teren

    3 aprilie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Maia Sandu a discutat cu senatorul american Jack Reed despre securitate și integrarea europeană

    3 aprilie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Dezvăluire explozivă: relația unui ministru italian ajunge sub lupa opoziției

    3 aprilie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.