Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » România aderă la spațiul Schengen pe cale aeriană și maritimă în martie 2024
    GEOPOLITICA

    România aderă la spațiul Schengen pe cale aeriană și maritimă în martie 2024

    28 decembrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, miercuri seară, că România va adera la spațiul Schengen pe cale aeriană și maritimă în martie 2024. Discuțiile vor continua anul viitor și pentru frontierele terestre, potrivit acordului dintre Austria, România și Bulgaria.

    „După 13 ani, în sfârșit România va intra în Schengen! Avem acord politic în această privință!” scrie Marcel Ciolacu pe pagina sa de Facebook.

    „Din martie anul viitor, românii vor beneficia de avantajele spațiului Schengen pe cale aeriană și maritimă. Implicit, Portul Constanța își va crește exponențial importanța. De asemenea, sunt convins că în 2024 vom închide negocierile și pentru frontiera terestră”, a adăugat el.

    În același timp, Ministerul Afacerilor Interne arată că a ajuns la „un acord politic împreună cu ministerele omologe din Austria și Bulgaria privind extinderea Spațiului Schengen cu România și Bulgaria”.

    MAI susține că România și Bulgaria vor intra în Schengen pe cale aeriană și maritimă începând cu luna martie 2024. Discuțiile vor continua în 2024 și pentru frontierele terestre.

    Ministerul mai precizează că „pe parcursul zilelor de 26 și 27 decembrie au avut loc discuții pe canale diplomatice, între ministerele de interne, ministerele de externe, inclusiv la nivelul misiunilor diplomatice acreditate la UE, asupra proiectului de decizie a Consiliului care să încorporeze juridic respectivul acord politic. Aceste discuții vor continua mâine, 28 decembrie 2023”.

    De asemenea, pentru ca acordul politic să aibă valoare urmează ca România și Bulgaria să obțină acordul tuturor statelor membre UE.

    Negocierile și discuțiile vor continua și joi, 28 decembrie 2023.

    Acordul politic cu Austria vine după ce în urmă cu două săptămâni, statul austriac anunța o „flexibilizare” potrivit căreia e de acord „cu ridicarea graniţelor aeriene pentru România”

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLive// Ședința Parlamentului Republicii Moldova
    Next Article Centrul comunitar pentru vârstnici și refugiați din Budești, la un an de activitate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Avionul lui Zelenski, „vânat” de drone militare la Dublin — alertă de securitate maximă

    5 decembrie 2025

    Von der Leyen se distanțează de scandalul de fraudă: ‘Acest caz nu mă privește personal

    5 decembrie 2025

    După discuțiile cu Putin, emisarul SUA se întâlnește cu șeful securității Ucrainei

    4 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Procesul pentru moartea minorului de la Boldurești bate pasul pe loc: judecătorii acceptă cererea de amânare a lui Ciochină

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Magia Crăciunului în PMAN: cel mai mare Târg de sărbători și luminițe festive în oraș

    5 decembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Deputată socialistă: PAS ameninţă libertatea de exprimare în Parlament

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Diaspora din SUA poate obține acte biometrice direct la Ambasada Moldovei

    5 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova şi China deschid noi piste economice: discuţii de cooperare şi susţinere a reintegrării

    5 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.