Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// RepublicA Moldova a încheiat un Memorandum de înțelegere cu Rada Supremă a Ucrainei
    POLITICĂ

    VIDEO// RepublicA Moldova a încheiat un Memorandum de înțelegere cu Rada Supremă a Ucrainei

    24 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul Republicii Moldova și Rada Supremă a Ucrainei au încheiat un Memorandum de înțelegere. Documentul a fost semnat de șeful legislativului de la Chișinău, Igor Grosu, și omologul său ucrainean, Ruslan Stefanchuk, în cadrul celui de-al doilea Summit parlamentar al Platformei Internaționale Crimeea, care s-a desfășurat în Republica Cehă.

    Memorandul de înțelegere a fost semnat cu scopul intensificării relațiilor parlamentare bilaterale, inclusiv în contextul în care atât Republica Moldova, cât și Ucraina au drept obiectiv integrarea europeană, după ce au primit statutul de țară candidat la aderarea la Uniunea Europeană.

    Astfel, Republica Moldova și Ucraina au convenit să consolideze cooperarea, pentru a reglementa un cadru comun de sprijinire a proceselor și procedurilor parlamentare. Potrivit Memorandumului de înțelegere, colaborarea dintre Parlamentul Republicii Moldova și Rada Supremă a Ucrainei va viza mai multe aspecte. Printre acestea figurează susținerea și promovarea valorilor democratice, a drepturilor și a libertăților fundamentale, a stabilității și a securității în regiune; îmbunătățirea standardelor proceselor și procedurilor legislative, care vor permite încorporarea eficientă a agendei de integrare în UE și intensificarea cooperării cu NATO. De asemenea, Parlamentul Republicii Moldova și Rada Supremă a Ucrainei își vor consolida eforturile pentru gestionarea mai eficientă a unor eventuale crize și pentru promovarea intereselor comune în vederea apropierii de Uniunea Europeană.

    Instituțiile parlamentare de la Chișinău și Kyiv vor depune eforturi pentru consolidarea capacităților instituționale de sporire a transparenței activității și de asigurare a suportului analitic și de cercetare în procesul legislativ. În contextul consolidării cooperării interparlamentare, vor fi organizate vizite reciproce la nivelul conducerii parlamentelor, reuniuni comune ale comisiilor parlamentare și ale grupurilor de prietenie, vizite de studiu și schimb de bune practici, instruiri, conferințe parlamentare etc. Acțiunile vor viza atât corpul de deputați, cât și funcționarii publici.

    De menționat că, în aceste zile, șeful legislativului, Igor Grosu, se află în Praga, unde participă la Summitul parlamentar al Platformei Internaționale Crimeea.

    Parlamentul Republicii Moldova a încheiat un Memorandum de înțelegere cu Rada  Supremă a Ucrainei. Vor fi conjugate eforturile instituțiilor parlamentare  în apropierea de UE - Multimedia

    Parlamentul Republicii Moldova a încheiat un Memorandum de înțelegere cu Rada  Supremă a Ucrainei. Vor fi conjugate eforturile instituțiilor parlamentare  în apropierea de UE - Multimedia

    Parlamentul Republicii Moldova a încheiat un Memorandum de înțelegere cu Rada  Supremă a Ucrainei. Vor fi conjugate eforturile instituțiilor parlamentare  în apropierea de UE - Multimedia

     

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSuedia, cel de-al 32-lea stat membru NATO
    Next Article Serviciile de informații ale SUA fac dezvăluiri periculoase

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dinu Plîngău: «PAS m-a rugat să rămân primele 100 de zile — e un fel de gentlemen’s agreement»

    30 octombrie 2025

    Renato Usatîi critică planul de guvernare al echipei Munteanu: Necesită clarificări majore

    29 octombrie 2025

    Partidul Nostru va conduce Comisia pentru agricultură și va deține o funcție de vicepreședinte în Comisia de securitate națională

    28 octombrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Autorități și parteneri internaționali discută măsuri pentru stimularea economiei moldoveneșt

    30 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Vlad Filat: Programul noului Guvern este o continuare a stagnării economice

    30 octombrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandru Munteanu: Noul Guvern nu va majora taxele şi impozitele

    30 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Fracțiunea ALTERNATIVA obține funcții-cheie în structurile Parlamentului

    30 octombrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Serghei Ivanov, deputat Partidul Nostru: „Guvernarea trebuie să lase aroganța și să asculte opoziția – noi vrem binele Republicii Moldova”

    30 octombrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.