Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » VIDEO// Falsuri în procesele verbale: Percheziții în birourile polițiștilor din centrul țării
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Falsuri în procesele verbale: Percheziții în birourile polițiștilor din centrul țării

    16 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Procurorii PCCOCS și ofițerii SPIA anunță că desfășoară o anchetă amplă asupra mai multor polițiști din Inspectoratul Național de Securitate Publică, suspectați de falsificarea datelor privind șoferii care au încălcat regulile rutiere.

    De la începutul anului 2023, trei funcționare din cadrul instituției au fost suspendate pe durata investigațiilor, fiind acuzate că au introdus în baza de date nume fictive în locul celor reale, menționate în procesele verbale, referitoare la șoferii care au încălcat regulile de conducere. Aceste acțiuni vizează adesea înlocuirea numelui cuiva din cercul apropiat al șoferilor contravenienți, care, în realitate, nu dețineau permise de conducere.

    Vineri, patru percheziții au avut loc în Chișinău, inclusiv în biroul unui al patrulea polițist al Inspectoratului, din cadrul Secției Monitorizare și Documentare a Traficului Rutier a INSP al IGP al MAI. Acesta este suspectat că a introdus fals numele șoferilor în procesele verbale, în loc să-i sancționeze pe cei care încălcau normele de conducere.

    Toți cei patru polițiști provin din zona centrală a Republicii Moldova și au o experiență de muncă de până la 10 ani. În dosarele investigate se regăsesc șoferi contravenienți cu statut de funcționari publici și administratori de companii, cărora li s-au transferat puncte de penalizare și amenzi „împrumutate” altor persoane. Acest comportament ilegal al polițiștilor a permis șoferilor cu comportament periculos să continue să conducă, creând un risc ridicat de noi încălcări care puteau afecta și alți participanți la trafic.

    Investigațiile sunt în curs, respectând prezumția de nevinovăție conform legii.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleARBI emite ordine de sechestru de 4,5 milioane de lei pe bunuri în baza delegațiilor CNA
    Next Article Președinta Maia Sandu își începe vizita oficială în Republica Cehă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Moldova Mare” despre criza carburanților: De ce la noi e mult mai scump decât la vecini?

    16 martie 2026

    România trimite echipamente speciale în Moldova pentru combaterea poluării râului Nistru

    13 martie 2026

    Capricornii sunt cei mai aventurieri, iar Scorpionii nu călătoresc niciodată singuri. Wizz Air a analizat comportamentul pasagerilor în funcție de zodie

    13 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    „Moldova Mare” despre criza carburanților: De ce la noi e mult mai scump decât la vecini?

    16 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Alegeri cu prezență record în Coreea de Nord: legislativul aprobat de guvern

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Igor Dodon sugerează posibile proteste împotriva guvernării: socialiștii vor susține acțiunile

    16 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Tensiuni la Moscova: consilierii lui Macron, respinși de Kremlin în discuțiile despre negocierile de pace

    16 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Daniel Vodă: Poluarea Nistrului arată că războiul din Ucraina afectează direct viața oamenilor din Moldova

    16 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.