Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Președinta Maia Sandu a vizitat Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz
    POLITICĂ

    Președinta Maia Sandu a vizitat Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz

    1 august 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Zilele trecute, în timpul vizitei de lucru la Taraclia, șefa statului a făcut un popas la Complexul etno-turistic „Gagauz Sofrasi”, din Congaz, cel mai mare sat din țară. Proprietara pensiunii, Ana Statova, a pornit acum șapte ani o afacere în turismul rural. 

    „Fiecare element al Complexului – hotelul, restaurantul, beciul, căsuțele tradiționale și muzeul – reflectă diversitatea etnică din zona sudică a țării. Bucatele sunt și ele tradiționale găgăuze. Republica Moldova are o mare diversitate etnică și culturală, care face parte din patrimoniul țării noastre. Asemenea activități economice contribuie la crearea locurilor de muncă, dar și la păstrarea și promovarea culturii poporului găgăuz”, a spus Președinta.

    Președinta Maia Sandu a menționat că „Gagauz Sofrasi” este un exemplu de valorificare a oportunităților de finanțare a unei afaceri – atât din fonduri publice, cât și din cele ale partenerilor de dezvoltare. Șefa statului a mai menționat că proprietara, cu forțele proprii, dar și cu ajutorul finanțărilor externe, a restaurat unele clădiri ale pensiunii, a construit hotelul, căsuțele și crama, iar întregul complex a fost dotat cu tehnica necesară. La fel, cu ajutorul donatorilor, au fost instalate panouri solare, care asigură toată energia necesară pentru funcționarea pensiunii.

    „Ne-am propus să modernizăm satele noastre prin dezvoltarea economiei rurale, inclusiv prin încurajarea femeilor din sate să deschidă afaceri. În luna iulie, Guvernul a aprobat „Programul de sprijin pentru dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii în domeniul turismului”, prin care mai multe afaceri, care desfășoară activități turistice în sate, vor fi susținute. Vom continua să investim în localitățile noastre și să valorificăm specificul fiecărei regiuni”, a subliniat Președinta.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNou atac cu drone în Moscova: Aeroportul Vnukovo, închis
    Next Article Noul șef Termoelectrica a inspectat groapa cu păcura îngropată

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE. Ședința Guvernului din 5 iunie: Proiectele de pe ordinea de zi

    5 iunie 2025

    Kaja Kallas: Rusia va încerca să influențeze alegerile parlamentare din Republica Moldova

    5 iunie 2025

    Discuție tensionată între Trump și Putin: Rusia promite represalii după atacurile cu drone din Ucraina

    5 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    UE reconfirmă suveranitatea Moldovei asupra Transnistriei: Reintegrarea în curs de desfășurare

    5 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Moldova vizează leadershipul regional în energie curată și accesibilă, afirmă ministrul Junghietu

    5 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Guvernul simplifică procedurile pentru antreprenori: Noi măsuri pentru dezvoltarea afacerilor

    5 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Guvernul Republicii Moldova a blocat propunerea de anulare a salariilor de lux pentru membrii Consiliului de observatori al „Moldovagaz”

    5 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu inaugurează Consulatul Onorific al Moldovei în Olanda: Promovarea culturii și tradițiilor autohtone pe piața olandeză

    5 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.