Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Rusia extinde vârsta maximă de mobilizare
    GEOPOLITICA

    Rusia extinde vârsta maximă de mobilizare

    19 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Parlamentul Rusiei a extins marți, 18 iulie, cu cel puțin cinci ani vârsta maximă la care bărbații pot fi mobilizați pentru a sluji în armată, iar în cazul ofițerilor de rang înalt, până la vârsta de 70 de ani.

    Legea adoptată marți le permite bărbaților care și-au terminat serviciul militar obligatoriu fără niciun alt angajament să fie mobilizați până la vârsta de 40, 50 sau 55 de ani, în funcție de categoria lor, a anunțat Duma de Stat (camera inferioară a parlamentului) pe site-ul său. În toate cazurile, limita de vârstă a fost mărită cu cinci ani.

    Rusia menține de asemenea o „rezervă mobilizată” de bărbați care s-au înscris să primească pregătire militară periodică și o bursă după încetarea serviciului lor obligatoriu sau profesional.

    Noua lege înseamnă că cei din această rezervă cu rangurile cele mai înalte pot fi acum rechemați în serviciu până la vârsta de 70 de ani în loc de 65, alte ranguri de ofițeri superiori – până la 65, subofițeri – până la 60 de ani, și toți ceilalți – până la vârsta de 55 de ani, în loc de 45.

    Ministrul apărării, Serghei Șoigu, a declarat că intenționează să crească numărul de bază al personalului de luptă în serviciu – soldați profesioniști și recruți cu contract – la 1,5 milioane de la 1,15 milioane.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Ședința Guvernului
    Next Article Lilia Dabija rămâne la Ministerul Infrastructurii. Ce funcție va avea

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Letonia interzice accesul și restricționează achizițiile imobiliare pentru cetățenii ruși din zonele strategice

    2 iunie 2025

    Ucraina și Rusia reiau negocierile de pace la Istanbul: propuneri concrete pe masa discuțiilor

    2 iunie 2025

    Karol Nawrocki, ales președinte al Poloniei cu un scor strâns în turul doi

    2 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu cere acțiuni hotărâte de la noul procuror general interimar în lupta cu corupția

    2 iunie 2025

    …

    EXPERȚI

    Moldova va primi sprijin constant din partea Poloniei după alegerea lui Nawrocki

    2 iunie 2025

    …

    SOCIAL

    Moldovenii din Elveția vor primi pensii pentru anii lucrați legal

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah: „Inima Moldovei” va avea grijă de demisia anticipată a Maiei Sandu

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Felicitări din partea lui Ilan Șor cu prilejul încheierii anului școlar: absolvenții și cei mai buni elevi din Orhei au primit premii, iar școlile din Găgăuzia au fost dotate cu tehnică

    2 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.