Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Podul lui Putin, care leagă Crimeea de Rusia, a fost lovit cu rachete și avaria
    GEOPOLITICA

    Podul lui Putin, care leagă Crimeea de Rusia, a fost lovit cu rachete și avaria

    17 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Podul lui Putin, care leagă Crimeea de Rusia peste strâmtoarea Kerci, a fost avariat de o explozie. Ministerul rus al Transporturilor spune că ar fi fost lovit cu rachete.

    Stâlpii de susținere ai podului ar fi fost deteriorați, potrivit unor informații care circulă în mediul online și sunt infirmate oficial, scrie Digi24.

    Presa rusă scrie că o mașină a fost prinsă în explozie și că doi oameni au murit.

    Circulația a fost oprită și s-au format coloane pe mai mulți kilometri.

    Martorii povestesc că în jurul orei 3 au auzit cel puțin două explozii și că au văzut o coloană de fum, iar circulația mașinilor s-a oprit.

    Primele informații despre incident au fost transmise de guvernatorul rus al peninsulei anexate Crimeea.

    „Circulația a fost întreruptă pe podul Crimeei. O situație de urgență s-a produs în zona pilonului 145 din regiunea Krasnodar, situată în sud-vestul Rusiei”, a indicat Serghei Aksionov pe Telegram, fără a preciza natura incidentului.

    „Forțele de ordine și toate serviciile competente examinează situația”, a adăugat el, cerând șoferilor să aleagă o rută alternativă. Un centru de coordonare a fost înființat în cadrul unui minister din Crimeea, a informat agenția de presă rusă TASS, citând autoritățile locale.
    Podul, care traversează strâmtoarea Kerci, a mai fost lovit de o explozie uriașă în octombrie, care a provocat prăbușirea unei secțiuni.
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleChișinăul împlinește 587 de ani de la prima atestare documentară
    Next Article Promo-LEX susţine că nu este recomandată schimbarea legislaţiei electorale înaintea alegerilor

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    Oportunități noi pentru afaceri și turism: moldovenii scapă de viză în EAU

    4 septembrie 2025

    Vladimir Putin îl invită pe Volodimir Zelenski la Moscova

    3 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Echipa lui Ilan Șor și Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, susțin educația oferind ajutor concret  instituțiilor de învățământ

    4 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine

    4 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alarmă de incendiu la Parlament: Pompierii au intervenit de urgență

    4 septembrie 2025

    …

    EXPERȚI

    EDITORIAL// Analiza Codului Electoral al R. Moldova: Un partid care face parte dintr-un bloc electoral nu poate fi exclus individual din campania electorală

    4 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.