Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ciubașenco: Sandu a devenit deja un brand în Occident, nimeni nu o va schimba la răscruce de drumuri
    POLITICĂ

    Ciubașenco: Sandu a devenit deja un brand în Occident, nimeni nu o va schimba la răscruce de drumuri

    7 iunie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Principalul eveniment al summitului Comunității Politice Europene, desfășurat la 1 iunie în Republica Moldova, a fost anunțul președintelui Maia Sandu privind intenția sa de a candida pentru un al doilea mandat pentru a „continua parcursul european”. În acest moment, o astfel de realegere pare să nu aibă alternativă și este aproape garantată. Această opinie a fost exprimată de jurnalistul Dumitru Ciubașenco la conferința „Summitul CPE din Moldova: între politică și geopolitică. Așteptări, realitate, consecințe”, organizată de portalul de informare și analiză eNews.md și Intellect Group.

    „Deși următoarele alegeri prezidențiale din Moldova urmează să aibă loc la sfârșitul anului viitor, Sandu și-a lansat deja campania electorală, alegând cel mai oportun moment pentru un astfel de anunț. După ce a primit la summitul CPE sprijinul deplin și necondiționat al țărilor, organizațiilor și politicienilor de top din Europa, Sandu nu este doar o „soție favorită” a UE în „haremul” pro-european moldovenesc, ci singurul și unicul candidat al UE la funcția de șef al statului moldovean”, a declarat Ciubașenco.

    În opinia sa, ceilalți politicieni, care se consideră și ei pro-UE, dar care intenționează să concureze cu Sandu, nu au nicio șansă: „În Moldova există un singur politician principal pro-UE, care a devenit deja un brand în Occident, pe care nimeni nu îl va schimba la răscruce – este Sandu. Nu degeaba promite că va aduce Moldova în UE în 2030. Calendarul este clar: mă realegeți în 2025, voi continua actualul curs de integrare europeană pentru încă patru ani, am tot sprijinul europenilor în acest sens, iar la sfârșitul celui de-al doilea mandat, în 2029, visul european este aproape”.

    Ciubașenco consideră frivole plângerile rivalilor lui Sandu, potrivit cărora ea conduce integrarea europeană cumva greșit, după cartea albă, care i-a fost dată de liderii europeni. „Nimeni de pe flancul pro-european nu va putea concura cu Sandu. Alegerile prezidențiale vor fi în mare parte fără alternativă. Dacă va putea să apară o alternativă reală la Sandu, aceasta va fi doar pe flancul neeuropean. Nici astăzi nu este vizibilă o astfel de alternativă”, a declarat Ciubașenco.

    Jurnalistul nu vede nici din partea opoziției non-UE o concurență reală pentru Sandu: „Dacă Partidul Socialist, Partidul Comunist și Partidul Șor își vor desemna fiecare propriul candidat prezidențial, Sandu va învinge pe oricare dintre ei și își va continua cursul. Soluția ar putea fi desemnarea unui candidat comun, dar acest lucru pare nerealist din cauza ambițiilor liderilor acestor partide și a incapacității lor de a se înțelege între ei”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLa Bruxelles, Nicu Popescu a avut mai multe întrevederi cu oficiali europeni
    Next Article Raportul Guvernului la o sută de zile de activitate va avea un caracter neformal

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Pe fundalul protestelor zilnice de la penitenciarul nr. 13, Irina Volciuc a fost eliberată din arest preventiv și plasată în arest la domiciliu

    12 septembrie 2025

    Alexandru Slusari demontează mitul gazului la 5 lei: „O minciună gogonată și ireală”

    12 septembrie 2025

    Blocul Patriotic propune lege pentru interzicerea exercițiilor militare cu NATO în Moldova

    12 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban, cu pliantul PAS în mână: „Instigare la ură și minciună”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Candidatul Partidului Nostru: „Trebuie să renunțăm la diviziuni proruși–proeuropeni și să construim economia”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania

    13 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Generațiile în vârstă merită respectul nostru”

    13 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Vom moderniza aeroportul internațional din Mărculești, care va fi de rezervă celui de la Chișinău! Un obiectiv prioritar al Partidului Nostru

    13 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.