Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » La Guvern s-a desfășurat ședința Consiliului național pentru securitatea circulației rutiere. Prim-ministrul Dorin Recean: „Obiectivul nostru este o cultură care asigură securitatea cetățeanului în trafic”
    AUTORITĂȚI

    La Guvern s-a desfășurat ședința Consiliului național pentru securitatea circulației rutiere. Prim-ministrul Dorin Recean: „Obiectivul nostru este o cultură care asigură securitatea cetățeanului în trafic”

    12 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prim-ministrul Dorin Recean a prezidat ședința Consiliului național pentru securitatea circulației rutiere, la care au participat reprezentanții instituțiilor de stat, partenerii de dezvoltare, membri ai societății civile. La ședință a fost analizată starea actuală a lucrurilor, au fost discutate constrângerile existente și soluțiile pe termen mediu și lung care trebuie implementate pentru a spori securitatea circulației rutiere. Un accent aparte a fost pus pe necesitatea cooperării între autorități și societatea civilă în acest domeniu.

     

    Printre subiectele abordate se numără: responsabilizarea și pregătirea profesională a șoferilor de curse naționale și internaționale, precum și educarea tuturor participanților la trafic. De asemenea, s-a vorbit despre monitorizarea situației pe traseele din țară, pentru a analiza cele mai periculoase segmente de drum, iar acolo unde e cazul – de a lua măsuri imediate de redresare, astfel încât să fie evitate riscurile de accidente rutiere.

     

    Șeful Guvernului a solicitat instituțiilor responsabile să lanseze campanii naționale de sensibilizare pentru șoferi și pietoni. „Obiectivul nostru este o cultură care asigură securitatea cetățeanului în trafic. Educația privind comportamentul responsabil în trafic și cultura de siguranță începe din grădiniță și continuă până în instituțiile care pregătesc șoferi”, a spus prim-ministrul Dorin Recean.

     

    Oficialul a vorbit și despre elaborarea urgentă a Strategiei naționale a siguranței rutiere pentru anii 2023 – 2030, care va permite instituțiilor să depună dosare de participare în proiecte internaționale și să atragă investiții. „Solicit, în maxim trei luni, să fie elaborată o Strategie națională a siguranței rutiere care să se bazeze pe cinci piloni: sistemul de management al siguranței rutiere, siguranța vehiculelor, siguranța participanților la trafic, reacția și intervenția în caz de accidente și modernizarea infrastructurii rutiere”, a adăugat șeful Executivului, Dorin Recean.

     

    În anul curent, în perioada 15 – 21 mai, se va desfășura cea de-a 7-a Săptămână globală a siguranței rutiere a ONU, care are drept scop creșterea gradului de conștientizare a siguranței rutiere și de reducere a numărului de decese rutiere cu 50% până în 2030.

     

    Potrivit statisticilor, anual, în întreaga lume, 1,3 milioane de oameni își pierd viața din cauza accidentelor rutiere.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUcraina implementează noul sistem electronic „eCherha” în punctele de trecere din vest
    Next Article Serbia: Manifestanții blochează o autostradă după atacurile armate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE sprijină Moldova în organizarea unor alegeri corecte și transparente

    6 iunie 2025

    CNA celebrează 23 de ani de activitate: directorul Pînzari reafirmă angajamentul în lupta anticorupție

    6 iunie 2025

    CEC va renumăra voturile la Boldurești: Nicanor Ciochină, în centrul controverselor electorale

    6 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    UE sprijină Moldova în organizarea unor alegeri corecte și transparente

    6 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Primele impresii ale lui Friedrich Merz după întâlnirea cu Donald Trump

    6 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Invest Moldova lansează Ghidul Investitorului 2025 la Economic Diplomatic Club

    6 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CNA celebrează 23 de ani de activitate: directorul Pînzari reafirmă angajamentul în lupta anticorupție

    6 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CEC va renumăra voturile la Boldurești: Nicanor Ciochină, în centrul controverselor electorale

    6 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.