Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Deputații de la Chișinău se întrunesc pe 11 mai în ședință plenară
    POLITICĂ

    Deputații de la Chișinău se întrunesc pe 11 mai în ședință plenară

    6 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Joi, 11 mai, va avea loc ședința plenară a Parlamentului. Astăzi, membrii Biroului permanent au aprobat ordinea de zi a ședințelor în plen, care vor fi convocate în perioada 11 – 26 mai.

    Deputații vor examina, în a doua lectură, proiectul de lege privind selecția și evaluarea performanțelor judecătorilor. Tot în a doua lectură vor fi examinate inițiativele legislative care se referă la zonele economice libere și la facilitarea activității mediului de business și dezvoltarea afacerilor de la distanță.

    De asemenea, deputații vor examina, în lectura a doua, proiectul de lege cu privire la stagiile plătite în sectorul public, precum și proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative care vizează modul de administrare a drumurilor.

    Pe ordinea de azi a ședințelor plenare au fost incluse proiectul de lege privind accesul la informații și inițiativa legislativă care are scopul de a îmbunătăți mecanismul de selecție, evaluare și răspundere disciplinară a procurorilor.

    Deputații vor mai discuta despre ratificarea Acordului cu Uniunea Europeană privind participarea Republicii Moldova la programul „Vama” al UE și a Acordului privind participarea țării noastre la programul „FISCALIS” al Uniunii pentru cooperare în domeniul fiscal.

    De asemenea, pe ordinea de zi figurează proiectele de hotărâre privind aprobarea Programului național de dezvoltare a mass-mediei pentru anii 2023 – 2026, precum și crearea Platformei de dialog și participare civică în procesul decizional al Parlamentului.

    Joi, 11 mai, ședința plenară va începe la ora 10:00.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: Forum s-a deschis – Gîlca a fost închis. Forumul s-a închis – Gîlca a fost eliberat
    Next Article Poliția a început acțiunile de intimidare a transportatorilor care vor să aducă oameni la protestul de astăzi din capitală

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Noul președinte al Poloniei, Karol Nawrocki, primește felicitări oficiale de la Maia Sandu

    2 iunie 2025

    CUB adoptă noul program politic și anunță 9 angajamente majore pentru cetățeni

    2 iunie 2025

    Dragoș Galbur avertizează: Limba română pierde teren în Republica Moldova, e nevoie de o lege fermă

    2 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu cere acțiuni hotărâte de la noul procuror general interimar în lupta cu corupția

    2 iunie 2025

    …

    EXPERȚI

    Moldova va primi sprijin constant din partea Poloniei după alegerea lui Nawrocki

    2 iunie 2025

    …

    SOCIAL

    Moldovenii din Elveția vor primi pensii pentru anii lucrați legal

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah: „Inima Moldovei” va avea grijă de demisia anticipată a Maiei Sandu

    2 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Felicitări din partea lui Ilan Șor cu prilejul încheierii anului școlar: absolvenții și cei mai buni elevi din Orhei au primit premii, iar școlile din Găgăuzia au fost dotate cu tehnică

    2 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.