Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban, la premiera filmului despre Pogromul evreiesc din 1903: Când privești filmul retrăiești emoțiile acelor timpuri
    POLITICĂ

    Ion Ceban, la premiera filmului despre Pogromul evreiesc din 1903: Când privești filmul retrăiești emoțiile acelor timpuri

    21 aprilie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, a fost prezent astăzi la premiera filmului documentar „Tragedia de la Chișinău. Pogrom evreiesc – 1903”, care descrie file din istoria Chișinăului de acum 120 de ani. Filmul a fost realizat cu sprijinul financiar al Primăriei Chișinău și asistența Comunității Evreiești din Republica Moldova.

    Filmul redă evenimentele dramatice din aprilie 1903, când timp de trei zile, la Chișinău, au avut loc violențe împotriva populației evreiești, soldate cu 49 de morți, 500 de răniți și distrugerea a aproximativ o treime din clădirile orașului. Autorii filmului s-au bazat pe protocoalele de interogatoriu ale martorilor, participanților la Pogrom și ale victimelor, precum și pe analizele unor istorici moldoveni și străini.

    „Când privești filmul retrăiești emoțiile acelor timpuri. Este un film care ne arată cât de important este să păstrăm memoria istorică și să nu permitem ca astfel de tragedii să se mai repete”, a declarat Ion Ceban.

    Primarul a mai spus că filmul va fi prezentat publicului și în alte țări, pentru a promova imaginea Chișinăului și a Republicii Moldova. El a mulțumit echipei de filmare, autorilor, regizorului, artiștilor, experților și tuturor celor care s-au implicat în realizarea acestui film.

    Filmul documentar „Tragedia de la Chișinău. Pogrom evreiesc – 1903” poate fi vizualizat și pe site-ul https://jewshistory.md/.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCel mai scump cadou primit de Sandu în funcția de președinte
    Next Article Dacian Cioloș: Rezoluția europeană este un semn clar de sprijin Moldovei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban cere alegeri anticipate: „Nimic nu se va schimba, oamenii sunt prostiți și furați în continuare”

    17 iulie 2026

    Reforma RESTART, criticată la Chișinău: „Nu este clar cine va gestiona situațiile excepționale în școli”

    17 iulie 2026

    Igor Dodon avertizează asupra creșterii numărului de migranți: „Trebuie luate decizii urgente”

    17 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici: Amenzile propuse pentru companii sunt disproporționate și pot lovi puternic IMM-urile

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    MAN a participat la comemorarea a 85 de ani de la crearea Ghetoului din Chișinău

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ceban acuză PAS că folosește fondurile europene pentru promovare

    24 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Bulgac: „57% dintre cetățeni își doresc alegeri parlamentare anticipate”

    24 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.