Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Lukașenko a trimis soldații să învețe cum să folosească armele nucleare
    GEOPOLITICA

    Lukașenko a trimis soldații să învețe cum să folosească armele nucleare

    4 aprilie 2023Niciun comentariu
    Belarus President Alexander Lukashenko speaks during his public press conference in Minsk, on June 17, 2011. Lukashenko used a rare public press conference on June 17 to blame journalists for fomenting fear that resulted in a run on the country's currency and outside forces for using "trash called the Internet" to disseminate misinformation. AFP PHOTO / BELTA / POOL/ GENNADY SEMYONOV
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Militari ai forţelor armate bieloruse au început, de marţi, să fie instruiţi în Rusia în utilizarea armelor nucleare „tactice”, au au transmis Rusia și Belarusul, după ce Kremlinul a anunţat, recent, că va trimite astfel de arme în Belarus.

    „Personalul se va instrui în detaliu asupra aspectelor legate de mentenanţa şi utilizarea armelor nucleare tactice de tip Iskander-M OTRK”, a precizat ministerul apărării bielorus într-un comunicat, transmite Știri.md cu referire la Digi24.ro.

    Regimul de la Minsk a mai transmis că militarii bieloruşi trebuie să urmeze un ciclu complet de pregătire în una dintre taberele de antrenament ale forţelor armate ruse, fără să precizeze durata instruirii.

    „Personalul din aceste unităţi va studia în detaliu aspectele legate de conţinutul şi utilizarea muniţiei nucleare tactice”, a precizat ministerul apărării bielorus în comunicatul său.

    Anunţul regimului Lukașenko vine după o declaraţie făcută, marţi, de ministrul apărării rus. Serghei Şoigu, potrivit căruia Rusia a transmis armatei bieloruse un sistem operativ-tactic Iskander-M (OTRK), care poate folosi atât rachete convenţionale, cât şi nucleare, transmite TASS, conform Agerpres.

    „Din 3 aprilie, personalul bielorus este instruit în utilizarea acestuia într-un centru de antrenament rusesc”, a adăugat el în cursul unei reuniuni cu responsabili ai ministerului

    De fapt, potrivit EFE, ministerul apărării bielorus a declarat încă în februarie că a început operarea independentă a sistemului rusesc de rachete Iskander, capabil să transporte rachete cu focoase nucleare.

    Cu două săptămâni în urmă, dictatorul rus, Vladimir Putin, a anunţat un acord cu Lukaşenko, în vederea desfăşurării de arme nucleare tactice în Belarus, o măsură care a fost criticată pe scară largă în Occident. Putin a spus că nu este nimic extraordinar în aceasta, pentru că SUA procedează într-un mod similar în ţări NATO de zeci de ani.

    Dictatorul rus a subliniat că acordul cu Belarus nu încalcă obligaţiile Rusiei în materie de neproliferare nucleară. Potrivit lui Putin, zece avioane au fost deja echipate în Belarus pentru utilizarea unor astfel de arme nucleare tactice.

    Aşa-numitele arme nucleare „tactice” pot provoca pagube imense, dar raza lor de distrugere este mai limitată decât cea a armelor nucleare „strategice”.

    Lukaşenko nu a exclus, săptămâna trecută, nici posibilitatea de a cere Rusiei arme nucleare strategice în caz de nevoie.

    Mai mulţi responsabili ruşi au emis în mai multe rânduri ameninţări abia voalate privind utilizarea armei nucleare în Ucraina în cazul unei escaladări semnificative a conflictului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMinisterul Energiei vrea reformarea Agenției pentru eficiență energetică
    Next Article Ion Ceban s-a întâlnit la Viena cu deputatul austriac Harald Troch

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Polonia doboară drone rusești: UE avertizează asupra riscului escaladării conflictului

    11 septembrie 2025

    Donald Trump înregistrează cel mai profitabil an din carieră: Averea sa atinge 7,3 miliarde de dolari

    11 septembrie 2025

    Nicolae Negru: Influența Rusiei în alegeri, mai vizibilă ca niciodată

    10 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Slusari: „Narațiunile despre frauda electorală sunt povești de groază”

    11 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Conflict electoral: Alternativa reclamă presiuni și dublu standard în aplicarea legii de către autorități

    11 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună: „Deputanții nu ar trebui să primească salarii. Banii economisiți ar putea merge la pensii”

    11 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Președintele Cub: Uciderea lui Charlie Kirk trebuie să fie o lecție pentru întreaga societate

    11 septembrie 2025

    …

    POLITICĂ

    Educația pe primul loc: Angela Cutasevici cere transparență și echitate în deciziile privind școlile

    11 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.