Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Oleg Serebrian a avut o întrevedere cu delegația Ministerului Forțelor Armate al Franței
    POLITICĂ

    Oleg Serebrian a avut o întrevedere cu delegația Ministerului Forțelor Armate al Franței

    22 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Viceprim-ministrul Oleg Serebrian a avut astăzi, 22 decembrie, o întrevedere cu delegația Ministerului Forțelor Armate al Republicii Franceze, aflată într-o vizită de documentare în țara noastră, însoțită de către Ambasadorul Franței la Chișinău Graham Paul, anunță Biroul Politici de reintegrare.

    În cadrul discuțiilor, oficialii au abordat subiecte legate de situația de securitate din regiune, evoluțiile înregistrate în procesul de reglementare transnistreană, criza energetică ș.a.

    Au fost evocate eforturile depuse de instituțiile naționale pentru gestionarea tuturor problemelor și vulnerabilităților care derivă din complexitatea situației regionale, cu implementarea în continuare a diverselor măsuri pozitive în raport cu cetățenii Republicii Moldova din regiunea transnistreană.

    De asemenea, a fost menționat că viziunea de reglementare pașnică a conflictului transnistrean, care va expune parametrii statutului regiunii în cadrul statului unitar și reintegrat Republica Moldova, reprezintă o preocupare și un angajament al autorităților de la Chișinău. Vicepremierul Oleg Serebrian a subliniat și faptul că Uniunea Europeană trebuie să joace un rol mai important în procesul de reintegrare al țării, proces care trebuie armonizat cu cel de integrare al Republicii Moldova în UE.

    În context, a fost subliniată necesitatea avansării paralele pe obiectivele de demilitarizare și de democratizare a regiunii, cu racordarea treptată a proceselor la rigorile legale în vigoare și atingerea dezideratului de reintegrare deplină.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGrosu: De 3 zile simt că mediul informațional miroase mai bine
    Next Article Militarii Armatei Naționale se antrenează la poligonul de la Bălți

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ulianovschi respinge acuzațiile de finanțare ilegală: „Este un fals absolut”

    16 septembrie 2025

    Astăzi construim o lume mai accesibilă, împreună cu ALTERNATIVA

    16 septembrie 2025

    Șalaru: „Rusia vrea să atragă Moldova în război – are nevoie de carne de tun”

    16 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Mihai Ghimpu respinge ideea susținerii lui Plahotniuc: „Eu sunt pentru cursul european al Moldovei”

    16 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Renato Usatîi: Construcția Canalului „Dunărea Moldovei” pentru dezvoltarea infrastructurii portuare, ieftinirea importurilor, creșterea exporturilor și stimularea turismului – prioritate a Partidului Nostru!

    16 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Bloc nou și condiții moderne pentru copiii de la Grădinița nr. 54 din capitală

    16 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru propune o bancă de stat pentru credite mai accesibile și independență financiară

    16 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    „Parcurs pro‑european sau apropiere de Rusia” – Nicușor Dan evidențiază miză majoră la alegerile din Moldova

    16 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.