Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Studiu: În ultimii trei ani, suburbiile au înregistrat o dezvoltare mai bună
    POLITICĂ

    Studiu: În ultimii trei ani, suburbiile au înregistrat o dezvoltare mai bună

    6 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Rezidenții din suburbii, care locuiesc mai mult de 10 ani în orașele și comunele municipiului, susțin că în ultimii trei ani localitățile lor s-au dezvoltat mult mai bine, în comparație cu perioadele precedente. Un sondaj, realizat de un grup de inițiativă în cadrul Programului Buget Civil, arată că 65% dintre participanții la studiu sunt mulțumiți de felul în care se dezvoltă comuna sau orașul lor.

    Cei mai mulțumiți de dezvoltarea localității lor sunt oamenii din orașul Cricova. Cota înregistrată este de 90%. Între 70 și 90 la sută dintre persoanele chestionate în orașele Sângera și Vatra și în comunele Stăuceni, Băcioi, Budești, Ciorescu și Ghidighici au declarat că în ultimii trei ani localitățile lor sau dezvoltat mult mai bine. Cea mai mică pondere a fost înregistrată în doar două localități. Este vorba de orașul Codru și comuna Trușeni, acolo unde doar 36 și, respectiv, 24 la sută dintre persoanele chestionate au declarat că în ultima perioadă localitățile lor s-au dezvoltat mai bine.

    Totodată, sondajul mai arată că șase din zece locuitori ai suburbiilor sunt de părere că în ultimii trei ani și municipiul Chișinău s-a dezvoltat mult mai bine. Cele mai mari cote, peste 70 la sută, au fost înregistrate în rândul locuitorilor din orașul Cricova și comunele Bubuieci, Băcioi, Ghidighici și Tohatin.

    Stiudiul a fost realizat pe un eșantion de 1800 de persoane din cele 18 suburbii ale municipiului Chișinău. În fiecare comună sau oraș, numărul de chestionați a fost stabilit în funcție de cifra alegătorilor care au participat la cel mai recent scrutin.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleȘefa statului a avut o întrevedere cu Nanci Pelosi, Președinta Camerei Reprezentanților din Congresul SUA
    Next Article Infrastructura rutieră și transportul public, cele mai mari probleme în suburbii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    Dorin Recean efectuează o vizită în Orhei: Ce include agenda

    26 iunie 2025

    Planul economic al PSDE: șase piloni pentru dezvoltarea economică și integrarea europeană

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Procurorii cer 9 ani de pușcărie pentru bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul

    1 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    SUA anunță o nouă vânzare de arme către Israel

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi: Pensionarii și persoanele cu dizabilități trebuie să aibă dreptul de a face comerț în baza patentei gratuite

    1 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    PSRM acuză Mitropolia Basarabiei: A vrut să preia forțat o biserică din Grinăuți

    1 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Zelenski anunță că producția internă de drone a Ucrainei va fi intensificată

    1 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.