Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Mark Tkaciuk proiectul Maiei Sandu? Opozantul a recunoscut cooperarea strânsă cu Vadim Pistrinciuc, sfetnicul de taină al Maiei Sandu
    POLITICĂ

    Mark Tkaciuk proiectul Maiei Sandu? Opozantul a recunoscut cooperarea strânsă cu Vadim Pistrinciuc, sfetnicul de taină al Maiei Sandu

    2 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Fostul deputat comunist și fost consilier prezidențial, Mark Tkaciuk, actualmente membru al „Congresului civic”, conlucrează strâns cu fostul deputat PLDM și consilierul informal al președintelui Maia Sandu, Vadim Pistrinciuc. A recunoscut-o chiar Tkaciuk, pentru un post de televiziune local.

    El a adăugat că lucrează împreună cu Pistrinciuc de aproape 10 ani, încă de când au început să coordoneze activitatea PCRM și PLDM pentru înlăturarea din conducerea Parlamentului a lui Vlad Plahotniuc. A confirmat Mark Tkaciuk și autenticitatea discuțiilor pe care le-a avut cu Pistrinciuc pe platforma Telegram. Acestea au apărut pe internet după ce au fost sparte conturile mai multor demnitari.

    Fostul comunist a precizat că este în relații de amiciție cu fostul liberal-democrat și că la asta s-a ajuns după ce ambii au avut probleme cu foștii șefi de partid. De asemenea, el specificat rolul său în grupul format din șapte partide de opoziție, numit „Agenda comună”. „Toți cei care au văzut acele mesaje au înțeles că nu e nimic în ele. Tkaciuk pur și simplu îi expedia noutăți lui Pistrinciuc despre „Agenda comună””, a explicat Mark Tkaciuk.

    El a mai spus că, în grupul opozanților din „Agenda comună”, pe care îi numește ironic „eroi”, a avut misiunea de a-i aduce la ședința publică pe Igor Boțan, Veaceslav Ioniță și Vadim Pistrinciuc, deși cel din urmă este consilierul președintelui Maia Sandu și lucrează activ pentru partidul de guvernământ. Care ar fi necesitatea asigurării legăturii dintre consilierul președintelui țării și grupul de partide care pretind că sunt de opoziție Tkaciuk nu a specificat.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban a participat la ceremonia de aprindere a luminilor de Crăciun în capitala Greciei
    Next Article Proiectul socio-cultural de weekend „Dialog între generații”, continuă în Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Dispute la Chișinău privind activitatea Infocom: acuzații de gestionare abuzivă și solicitări de demitere

    23 martie 2026

    Inițiativă legislativă contestată în Parlament: reacții privind autonomia locală

    23 martie 2026

    Moldova va negocia cu Germania un grant de 12,9 milioane de euro pentru patru proiecte de dezvoltare

    23 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Dispute la Chișinău privind activitatea Infocom: acuzații de gestionare abuzivă și solicitări de demitere

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Inițiativă legislativă contestată în Parlament: reacții privind autonomia locală

    23 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Slovenia introduce restricții la achiziția de carburanți: limită zilnică pentru șoferi și companii

    23 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Moldova va negocia cu Germania un grant de 12,9 milioane de euro pentru patru proiecte de dezvoltare

    23 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Liderul MAN cere soluții urgente la carburanți și unitatea opoziției parlamentare

    23 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.