Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Protestatarii nu cedează: Un nou orășel al corturilor a fost amenajat în fața Procuraturii Generale
    POLITICĂ

    Protestatarii nu cedează: Un nou orășel al corturilor a fost amenajat în fața Procuraturii Generale

    23 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mii de manifestanți pichetează sediul Procuraturii Generale. Asta după ce poliția a împiedicat coloana să ajungă în Piața Marii Adunări Naționale, așa cum a fost convenit cu autoritățile municipale. Protestatarii au instalat și o scenă în fața instituției.

    Vicepreședintele Partidului „ȘOR”, Marina Tauber, a menționat că autoritățile au călcat astăzi în picioare cadrul legal cu privire la întrunirile publice, iar poliția a demonstrat că execută orbește ordinele guvernării și este gata să bată poporul, care îi plătește salariile.

    „Acest regim a arătat că este cuprins de frică și că este gata de orice abuz, pentru a se menține la putere, iar poliția îl apără de popor. Ei vor să ne calce în picioare drepturile, iar noi ne apărăm de dictatură și luptăm pentru o viață mai bună”, a menționat Marina Tauber.

    Ea a mai anunțat că președintele Maia Sandu și PAS au uzurpat puterea în stat, iar instituțiile publice au fost capturate.

    „Noi nu vom ceda. Ne-au distrus orășelul de corturi din fața Parlamentului? Noi vom face un nou orășel aici, în fața Procuraturii!”, a mai spus Marina Tauber.

    Protestatarii au anunțat că vor sta în fața Procuraturii Generale atât timp cât va fi nevoie. Ei au criticat modul în care partidul de guvernământ numește conducătorii Procuraturii Generale, pentru a subordona această instituție.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLa protestul antiguvernamental de astăzi participă peste 50 de mii de oameni: Manifestanții au instalat corturi în fața Procuraturii Generale
    Next Article VIDEO // Încă un avion rusesc a căzut peste un bloc de locuit în timp ce copii jucau în curte

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ministrul Daniel David vizitează Chișinău pentru a consolida cooperarea în educație și cercetare

    8 iunie 2025

    Dezbateri pe tema sănătății: specialiștii cer continuitate și abordare intersectorială

    8 iunie 2025

    Dmitri Medvedev se oferă să medieze pacea între Donald Trump și Elon Musk

    7 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ministrul Daniel David vizitează Chișinău pentru a consolida cooperarea în educație și cercetare

    8 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Dezbateri pe tema sănătății: specialiștii cer continuitate și abordare intersectorială

    8 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Dmitri Medvedev se oferă să medieze pacea între Donald Trump și Elon Musk

    7 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Miting de amploare la Comrat: Găgăuzia cere Chișinăului încetarea presiunilor și respectarea autonomiei

    7 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    „Popor jefuit deschis”: Blocul Alternativa denunță sărăcia extremă și eșecurile guvernării din raionul Drochia

    7 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.