Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Maia Sandu: „Dacă Gazprom taie gazul, trecem la alți parteneri”
    POLITICĂ

    Maia Sandu: „Dacă Gazprom taie gazul, trecem la alți parteneri”

    29 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Președintele Maia Sandu a declarat că există riscul ca Gazprom să deconecteze Republica Moldova de la gaz după 1 octombrie, iar dacă acest lucru se va întâmpla, autoritățile vor înlocui parțial consumul de gaze cu alte surse de energie și vor cumpăra de la alți parteneri.

    „De la 1 octombrie se schimbă doar condițiile de preț. Conform formulei din acest contratct , de la 1 octombrie prețul gazelor pentru Republica Moldova trebuie să se micșoreze substanțial. Respectiv, nu ar trebui să se facă anumite anunțuri, pentru că este doar o altă lună de continuare a contractului. Acum noi auzim zvonuri și avem suspiciuni că cei de la Gazprom nu vor să continue acest contract pentru că nu le convine ca Republica Moldova să treacă la un preț mai mic decât cel pe care l-a plătit în această vară. Și am plătit un preț mare pentru că prețul de piață a fost foarte înalt”, a declarat Maia Sandu, potrivit Jurnal TV.

    Șefa statului a spus că autoritățile de la Chișinău nu au nimic clar în privința intențiilor Gazprom-ului și probabil vom ști ce comportament adoptă gigantul rus chiar la 1 octombrie, la miezul nopții.

    „Evident că dacă se întrerupe furnizarea de gaze de la Gazprom, există un plan B, pe termen scurt. Pe termen mediu, acest plan va trebui completat. Trebuie să fim gata pentru orice scenariu. (…) Pentru sectorul de încălzire se va folosi păcură. Încercăm să folosim toate posibilitățile”, a precizat Maia Sandu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova condamnă așa-numitele plebiscite organizate de Rusia în teritoriile ucrainene ocupate
    Next Article VIDEO // „Unde e Jackie?” Joe Biden caută o deputată care a murit în august

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    VIDEO// Pisicile intră în campania electorală — Stoianoglo acuză, un ministru răspunde

    21 august 2025

    VIDEO// Partidul Democrat Modern anunță revenirea pentru a restabili stabilitatea în Moldova

    21 august 2025

    „Inima Moldovei” acuză PAS de îndatorare periculoasă: „Au împrumutat cât toate rezervele țării!”

    21 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    VIDEO// Pisicile intră în campania electorală — Stoianoglo acuză, un ministru răspunde

    21 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Pensionarii moldoveni au devenit mai săraci cu aproape 10 miliarde de lei. Valerii Klimenko acuză guvernarea PAS că a jefuit vârstnicii, prin neindexarea pensiilor

    21 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Mark Tkaciuk îi răspunde lui Alexandru Tănase: „Dumnezeu nu bate cu bățul”

    21 august 2025

    …

    POLITICĂ

    VIDEO// Partidul Democrat Modern anunță revenirea pentru a restabili stabilitatea în Moldova

    21 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Republican „Inima Moldovei” cere PAS să stopeze imediat contractarea de noi împrumuturi

    21 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.