Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul își schimbă locul desfăşurării şedinţei
    AUTORITĂȚI

    Guvernul își schimbă locul desfăşurării şedinţei

    20 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Cabinetul de miniștri se întrunește miercuri în ședință în sudul R. Moldova. Ședința va avea loc la Universitatea de Stat din Cahul, transmite IPN.

    Pe ordinea de zi a fost inclus proiectul cu privire la aprobarea proiectului de lege pentru aprobarea Strategiei naționale de dezvoltare „Moldova 2030”. O altă inițiativă prevede aprobarea Strategiei de dezvoltare a domeniului afacerilor interne pentru anii 2022-2030.

    Executivul urmează să aprobe un proiect care prevede înființarea bustului poetului Andrei Ciurunga (Robert Cahuleanu) în Aleea personalităților din municipiul Cahul. Un alt proiect prevede înființarea în municipiul Cahul, la intersecția străzilor Ștefan cel Mare și Sfânt și Ioan Vodă cel Cumplit, a compoziției arhitectural-monumentale în memoria jertfelor deportărilor staliniste.

    Pe ordinea de zi se regăsește un proiect care prevede lichidarea Școlii-internat speciale pentru copii surzi și hipoacuzici din Cahul. Ministerul Educației și Cercetării precizează în proiect că instituția în anul 2019-2020 a funcționat la capacitate minimă din numărul de 150 de locuri disponibile fiind ocupate doar 14 locuri. Dintre aceștia, cinci elevi deja au absolvit.

    Ședința Guvernului este programată pentru ora 11.00.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu merge, din nou, în SUA. Care este motivul de această dată
    Next Article Când ar putea începe negocierile de aderare a Republicii Moldova la UE

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    VIDEO// „Inima Moldovei” a protestat la Guvern. Irina Vlah: Fondurile suplimentare pentru școli pot fi obținute prin redistribuirea bugetului apărării

    20 august 2025

    CEC a stabilit ordinea preliminară în buletinul de vot pentru 5 noi candidați la parlamentare

    20 august 2025

    Renato Usatîi: Am reușit! Partidul Nostru va fi ușor de găsit în buletinul de vot la alegerile parlamentare

    20 august 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Apelul din închisoare al lui Plahotniuc zguduie politica moldovenească – Partidul Democrat Modern se lansează oficial

    20 august 2025

    …

    POLITICĂ

    Uniunea Centristă, exclusă din cursa electorală: CEC respinge lista de candidați din cauza neregulilor

    20 august 2025

    …

    POLITICĂ

    Dublă condamnare controversată: Guțul și Popan atacă sentința în instanță — procesul revine în circa 10 zile

    20 august 2025

    …

    SOCIAL

    INTERVIU: Angela Caraman vorbește despre provocări, manipulări online și dreptul diasporei la vot

    20 august 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    VIDEO// „Inima Moldovei” a protestat la Guvern. Irina Vlah: Fondurile suplimentare pentru școli pot fi obținute prin redistribuirea bugetului apărării

    20 august 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.