Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Emmanuel Macron: Trebuie să ne pregătim să ne descurcăm fără gazul rusesc
    GEOPOLITICA

    Emmanuel Macron: Trebuie să ne pregătim să ne descurcăm fără gazul rusesc

    14 iulie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedintele francez Emmanuel Macron a avertizat joi că războiul din Ucraina ”va dura” şi că francezii trebuie să se pregătească pentru întreruperea totală a livrărilor de gaz rusesc, de care Moscova se foloseşte ca de o ”armă de război”, informează AFP.

    „Trebuie să ne pregătim cu toţii pentru aceea că războiul va dura. Vara şi începutul toamnei vor fi, fără îndoială, foarte dure”, a declarat şeful statului francez, în primul său interviu televizat din cel de-al doilea mandat al său, cu ocazia Zilei Naţionale a Franţei.

    În condiţiile în care războiul din Ucraina afectează creşterea economică şi alimentează o explozie a preţurilor energiei şi produselor alimentare, „trebuie să ne pregătim să ne descurcăm fără gazul rusesc”, a atenţionat Macron, anunţând că statul francez va elabora un „plan de sobrietate” energetică.

    Mai devreme în timpul zile de joi, preşedintele Macron a asistat sub un soare strălucitor la parada militară de 14 iulie, într-un context strategic marcat de revenirea războiului în Europa.

    În total, circa 6.300 de persoane au mărşăluit în acest an în faţa unei mulţimi adunate de-a lungul traseului. Spectacolul a mobilizat 64 de avioane, o dronă, 25 de elicoptere, 200 de cai şi 181 de vehicule motorizate.

    Parada militară s-a deschis cu drapelele celor nouă ţări străine invitate, majoritatea vecine Rusiei sau Ucrainei: Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Republica Cehă, Slovacia, Ungaria, Bulgaria şi România.

    Trupe franceze, recent desfăşurate pe flancul estic al Europei, au urmat imediat după.

    Franţa şi-a întărit substanţial misiunile de reasigurare de la începutul războiului din Ucraina. Circa 500 de soldaţi francezi au fost trimişi de urgenţă la sfârşitul lui februarie în România, în cadrul NATO, iar Parisul s-a declarat gata să-şi majoreze contingentul dacă va fi necesar.

    Franţa participă de asemenea la misiuni de reasigurare terestră şi aeriană în Estonia, iar avioanele sale de luptă Rafale contribuie la protejarea spaţiului aerian polonez.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleConfiscare extinsă a averilor acumulate prin acte de corupție, votată în Parlament
    Next Article Putin dă o nouă lege dură pentru a „proteja” securitatea Rusiei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Orbán avertizează: aderarea Ucrainei la UE ar aduce risc de război

    13 februarie 2026

    Anchetă blocată de ADN: doi gemeni judecați pentru dublă crimă lângă Paris

    12 februarie 2026

    Fiica unui preot din estul Ucrainei, condamnată la 15 ani pentru spionaj în favoarea Rusiei

    12 februarie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Finanțare europeană pentru Moldova: următoarea tranșă de 168 milioane euro va fi transferată în martie

    13 februarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Poliția franceză destramă o rețea de fraudă la Muzeul Luvru

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Suspiciuni privind declarațiile patrimoniale: Pavel Voicu, verificat de Autoritatea Națională de Integritate

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata PAS anunță discuții cu familia minorei vizate în controversa publică

    13 februarie 2026

    …

    POLITICĂ

    Blocaj la Comrat: desemnarea noii componențe a CEC din Găgăuzia, amânată fără termen

    13 februarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.