Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Deputați și funcționari au donat sânge, îndemnând cetățenii să se alăture inițiativei de a salva vieți
    POLITICĂ

    Deputați și funcționari au donat sânge, îndemnând cetățenii să se alăture inițiativei de a salva vieți

    14 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputați din Legislativul Republicii Moldova și angajații Secretariatul Parlamentului au răspuns apelului Centrului Național de Transfuzie a Sângelui și au participat la acțiunea dedicată Zilei mondiale a donatorului de sânge.

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a donat sânge, îndemnând cetățenii să se alăture inițiativei de a salva vieți. ”E momentul în care putem ajuta dezinteresat pe cei care pot ajunge într-o situație de criză și, la urma urmei, e semnul nostru de solidaritate cu sistemul de sănătate, pentru că, atunci când se întâmplă o tragedie, trebuie să avem această rezervă se sânge”, a menționat Speakerul Igor Grosu.

    Și vicepreședintele Comisiei protecție socială, sănătate și familie, Adrian Belîi, medic de profesie, s-a alăturat acțiunii și a donat sânge.

    ”Nu există nicio alternativă în producția sângelui și a derivatelor de sânge, tehnologia nu a atins, din păcate, acest nivel și singura modalitate de a salva alte vieți, de a produce medicamente din sânge este donarea. Este un act de binefacere dezinteresat. Prin această acțiune putem salva vieți”, a declarat deputatul Adrian Belîi.

    Anual, la data de 14 iunie, este marcată Ziua mondială a donatorului de sânge. Potrivit datelor statistice, anual, în medie, sunt înregistrate peste 70 000 de donări de sânge, iar 98 dintre ele sunt făcute de voluntari.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePSRM anunță noi proteste, pentru joi, 16 iunie
    Next Article PAS a părăsit ședința CMC, când se discuta referendumul cu privire la Stadionul Republican. ODINȚOV: Rușine!

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ambasadorul Ucrainei: „Demilitarizarea Transnistriei — primul pas spre o soluționare reală a conflictului”

    3 decembrie 2025

    Peste 22 000 de persoane cu dizabilități în evidența municipalității

    3 decembrie 2025

    Sărbători în stil mare la Chișinău: Deschiderea oficială a Târgului și iluminatului festiv

    1 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Fostul proprietar Pornhub vrea să cumpere activele străine ale Lukoil — o mișcare surprinzătoare în lumea petrolului

    4 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    SUA ar putea interzice dubla cetăţenie — un proiect de lege care zguduie Hollywood şi Casa Albă

    4 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Moldova va depăşi pragul de 20 de miliarde USD: PIB-ul ar creşte cu 1,8 % în 2024

    4 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Chișinăul investește în incluziune: lucrări de modernizare la Școala auxiliară nr. 5 și sprijin continuu pentru copiii cu dizabilități

    3 decembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ambasadorul Ucrainei: „Demilitarizarea Transnistriei — primul pas spre o soluționare reală a conflictului”

    3 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.