Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Grigore Novac: La trei ani de la demolarea regimului Plahotniuc, regret că în același stil oligarhic și banditesc a fost reacaparată justiția
    POLITICĂ

    Grigore Novac: La trei ani de la demolarea regimului Plahotniuc, regret că în același stil oligarhic și banditesc a fost reacaparată justiția

    8 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    La trei ani de la plecarea lui Vlad Plahotniuc de la guvernare, situația a devenit și mai gravă, iar Republica Moldova a derapat din democrație în dictatură. Despre aceasta vicepreședintele fracțiunii Blocului Comuniștilor și Socialiștilor, deputatul Grigore Novac, a scris pe rețelele de socializare.

    „Era dimineață, iar noi cei din PSRM eram în Parlament și în așteptarea celor din blocul ACUM, care probabil încă erau acasă și savurau o cafea de dimineață.
    Trei ani în urmă, am început lupta cu cel care acaparase tot în această țară, iar noi începînd detronarea lui, fiind conștienți de tot pericolul care ne înconjurase, cunoscînd că putem fi arestați și întemnițați în orice clipă, nu am renunțat să ne opunem regimului oligarhic și am mers pînă la capăt.
    Astăzi, privesc în urmă și am doar regrete… Regret că în același stil oligarhic și banditesc a fost reacaparată justiția, procuratura, CSM și CSP, Curtea Constituțională, Serviciul de Informații și Securitate, Centrul Național Anticorupție și toate celelalte instituții ale statului pe care le-a asmuțit împotriva PSRM-ului și a deputaților care au luptat și luptă în continuare pentru a trăi și gîndi liber într-un stat democratic”, a mai scris Novac.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleLIVE // Ședința Guvernului Republicii Moldova
    Next Article Avertismentul ONU: Războiul din Ucraina amenință să declanșeze un val fără precedent de foamete și mizerie în întreaga lume

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alexandru Tănase: Numirea procurorului general ar trebui să fie o decizie politică asumată

    30 mai 2025

    OIM solicită Moldovei ratificarea Convenției 156 pentru susținerea părinților și îngrijitorilor

    30 mai 2025

    Fiscul a blocat mai multe bunuri ale bașcanului Găgăuziei și asociaților săi

    30 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    VIDEO// Irina Vlah, la „ultimul sunet” la școala din Constantinovca: Astăzi e sărbătoare, iar mâine – închiderea școlii

    31 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Anca Dragu, în dialog cu directorul FMI: Sprijinul pentru reformele economice ale Moldovei continuă

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    Alexandru Tănase: Numirea procurorului general ar trebui să fie o decizie politică asumată

    30 mai 2025

    …

    POLITICĂ

    OIM solicită Moldovei ratificarea Convenției 156 pentru susținerea părinților și îngrijitorilor

    30 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu: Evaluarea procurorilor și judecătorilor, esențială pentru purificarea sistemului de justiție

    30 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.