Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » 270 de cazuri de COVID-19 au fost confirmate săptămâna trecută
    AUTORITĂȚI

    270 de cazuri de COVID-19 au fost confirmate săptămâna trecută

    9 octombrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) continuă supravegherea infecțiilor respiratorii și monitorizarea circulației virusurilor gripale și SARS-CoV-2 la nivel național.

    Potrivit reprezentanților ANSP, în perioada 30 septembrie – 6 octombrie (săptămâna 40/2024), morbiditatea prin infecțiile acute ale căilor respiratorii superioare (IACRS) s-a manifestat la un nivel de intensitate joasă, cu o descreștere de 20,5% față de aceeași perioadă a sezonului precedent și a constituit 170,6 cazuri la 100.000 de populație (în total, 4.377 cazuri de IACRS, majoritatea fiind la copii).

    De menționat că, în perioada respectivă, cazuri de gripă sezonieră nu au fost înregistrate.

    În laboratoarele ANSP, au fost investigate, în această perioadă, 10 probe la prezența virusurilor gripale, non-gripale și SARS-CoV-2. Totodată, au fost înregistrate 270 de cazuri de COVID-19 (inclusiv 68 în regiunea transnistreană), fiind o descreștere de peste 49% comparativ cu săptămâna precedentă a acesteia. În rândul copiilor, au fost raportate 36 de cazuri din numărul total.

    În scopul profilaxiei specifice a gripei sezoniere pentru contingentul profesional și persoanele cu risc sporit de îmbolnăvire în sezonul gripal 2024/2025, Republica Moldova a achiziționat în septembrie 2024 un lot de 200.000 de doze de vaccin antigripal Influvac Tetra, cu doza de 0,5ml în seringă preumplută. Până în prezent, au fost administrate circa 15% din totalul dozelor recepționate.

    ANSP îndeamnă populația să se vaccineze concomitent împotriva gripei sezoniere și a infecției provocate de virusul SARS-CoV-2. Seroprotecția se obține, în general, la două până la trei săptămâni după vaccinare. Durata imunității post-vaccinale variază între șase și 12 luni.

    „Reiterăm că beneficiile vaccinării sunt semnificative. Este esențial ca populația să adopte măsuri de igienă personală, precum spălarea mâinilor cu apă și săpun, utilizarea batistelor pentru strănut sau tuse și menținerea unui stil de viață sănătos, care să includă o alimentație bogată în legume și fructe, odihnă adecvată și exerciții fizice regulate. Aceste măsuri, combinate cu vaccinarea, oferă cea mai bună protecție împotriva gripei și altor infecții respiratorii.

    Vaccinarea împotriva gripei și COVID-19 rămâne a fi cea mai eficientă metodă de a evita cazurile grave de boală și deces”, mai anunță reprezentanții ANSP. 

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRepublica Moldova împrumută 40 de milioane de dolari
    Next Article Cerință surprinzătoare a Kamalei Harris pentru Zelenski înainte de invazia Rusiei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    Deputatul Serghei Ivanov cere audierea ministrei Agriculturii în Parlament

    26 iunie 2026

    Deputata MAN critică proiectul fiscal: „Poate afecta accesul la medicamente și produse de bază”

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.