Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » 230 de copii sunt considerați dispăruți în Ucraina
    GEOPOLITICA

    230 de copii sunt considerați dispăruți în Ucraina

    31 august 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    De la începutul invaziei la scară largă a Federației Ruse în Ucraina, 230 de copii sunt considerați dispăruți – anunță, miercuri, serviciul de presă al Procuraturii Generale de la Kiev, scrie Rador.

    Datele respective se regăsesc pe portalul de stat „Copiii războiului” și indică faptul că 230 de copii sunt dispăruți și 7.297 au fost deportați (în Rusia, n.r.). În același timp, 5.177 de copii au fost deja găsiți și 53 au fost returnați Ucrainei. În comunicatul Parchetului se mai remarcă faptul că peste 1.114 copii ucraineni au suferit din cauza războiului.

    „În dimineața de 31 august 2022, numărul oficial al copiilor (decedați, n.r.) era neschimbat – 379. Nici numărul răniților nu s-a schimbat – peste 735” – arată raportul. Potrivit instituției, aceste cifre nu sunt definitive, deoarece încă se lucrează la stabilirea datelor în locurile unde au loc lupte active, în teritoriile ocupate temporar și în cele eliberate deja de sub ocupație.

    Cei mai mulți copii afectați de război au fost înregistrați în regiunea Donețk – 388, în regiunea Harkiv – 202, în regiunea Kiev – 116, în regiunea Cernihiv – 68, în regiunea Mikolaiv – 67, în regiunea Luhansk – 61, în regiunea Herson – 55 și în regiunea Zaporijjia – 46.

    Procuratura Generală a Ucrainei a mai precizat că, în urma bombardamentelor efectuate de forțele armate ruse, au fost avariate 2.328 de instituții de învățământ ucrainene, dintre care 289 au fost complet distruse

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNatalia Gavrilița: Cel mai frumos omagiu pe care putem să-l aducem limbii române este s-o vorbim corect
    Next Article Ion Ceban, cu ocazia sărbătorii „Limba noastră”: „Faptele vorbesc despre noi, nu vorbele frumoase”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Beijingul acuză Washingtonul că a agravat criza din Orientul Mijlociu prin acțiunile militare împotriva Iranului

    15 iulie 2026

    Bulgaria respinge implicarea în „Coaliția de Voință”: „Războiul nu poate fi rezolvat prin escaladare militară”

    14 iulie 2026

    Conflictul SUA-Iran se intensifică: Trump anunță noi operațiuni militare și amenință cu alte lovituri

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Chicu: Neîncrederea în alegeri blochează reformele din Republica Moldova

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban: Un document cu numele lui Vasile Tofan ar fi fost publicat și ulterior retras de pe site-ul ministerului

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „M-am amuzat de aberații”. Plahotniuc răspunde acuzațiilor că s-ar afla în spatele scandalurilor recente

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tofan salută deschiderea Clusterului 6 cu UE și vorbește despre „progrese importante” în patru ani

    15 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Termen limită pentru partide: CEC așteaptă rapoartele financiare pentru primul semestru al anului

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.